Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 44 minute în urmă
Acțiune de dezinsecție la Tăuții Măgherăuș: intervenție pentru combaterea țânțarilor și căpușelor - 2 ore în urmă
AUR Baia Mare a lansat campania „AUR te Aude” în municipiu - 3 ore în urmă
Micul pilot băimărean Eduard Orha, distins cu Premiul de Excelență după obținerea titlului de vicecampion național la karting școlar - 4 ore în urmă
A fost aprobată finanțarea pentru reconstrucția podului peste Săsar, în zona Metro din Baia Mare - 5 ore în urmă
Medalii și rezultate bune pentru Academia de Judo Baia Mare la Turneul Internațional „Cupa de Aur” desfășurat în Bihor - 5 ore în urmă
Pe fondul caniculei au fost amenajate două puncte de hidratare la Vișeu de Sus - 5 ore în urmă
A început Evaluarea Națională: 3214 elevi au susținut proba la Limba română în Maramureș - 5 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Dumbrăvița organizează, pe perioada verii, mai multe activități dedicate copiilor și tinerilor - 5 ore în urmă
Proiect cultural dedicat tinerilor, finalizat cu succes la Târgu Lăpuș - 6 ore în urmă
De pe Vaser s-au confiscat 43 mc de lemn tăiat ilegal
Pentru prevenirea activităţilor ilegale din domeniul circulaţiei, depozitării, prelucrării şi comercializării materialului lemnos, poliţiştii vișeuani au acționat în zona „Valea Vaser”. Au găsit 19 mc arbori verzi şi nemarcaţi. Cercetările au arătat că lemnul a fost tăiat şi sustras de un bărbat de 33 de ani, din Vişeu de Sus. Lemnul, în valoare de peste 7 500 de lei, a fost confiscat şi predat în custodie Ocolului Silvic Vişeu de Sus, iar bărbatul este cercetat sub aspectul comiterii infracţiunilor de tăiere ilegală şi sustragere de arbori verzi şi nemarcaţi. Polițiștii au mai constatat patru infracţiuni, confiscând 24 mc lemn de molid şi fag.
Cu același scop, polițiștii din Ulmeni au făcut verificări la fondul forestier din Chelinţa și pe drumurile publice, aplicând amenzi de 5500 lei pentru infracțiunile constatate.















