30 iunie 1905 – Ziua în care Albert Einstein a schimbat pentru totdeauna modul în care înțelegem Universul - 23 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 30 iunie 2026 - 29 minute în urmă
În această noapte, cerul ne va prezenta „Luna Plină a Căpșunilor” - 11 ore în urmă
Suspiciuni de fraudă în turism: elevi și profesori, implicați într-un caz investigat în Maramureș - 13 ore în urmă
Performanțe remarcabile pentru sportivii din cadrul ACS Athletic Târgu Lăpuș la Campionatele Mondiale Masters de alergare montană din Cehia - 14 ore în urmă
Ursoaică cu pui semnalată în zona acumulării Strâmtori–Firiza - 14 ore în urmă
„Legendele Fotbalului Românesc”: expoziție și întâlnire inspirațională în Baia Mare - 14 ore în urmă
Ansamblul Folcloric „Măgura Cernești Junior”, locul I la Festivalul Concurs de Folclor „Joc și cânt la Breaza” - 15 ore în urmă
Vacanță cu zâmbete și mișcare: Tabăra de vară a Școlii Gimnaziale Groși a fost un succes - 15 ore în urmă
Examenul de Bacalaureat programat pe mâine, 30 iunie, se mută pe 1 iulie - 15 ore în urmă
Maramureșul a fost prezent și la Târgul de Turism de la Barcelona
Zilele trecute s-a desfășurat Târgul de Turism de la Barcelona. La IBTM World, cel mai mare târg din lume pe sectorul MICE – turismul de eveniment – organizat în format Business to Business (B2B), județul Maramureş a participat ca expozant în standul României, pus la dispoziție de Ministerul Antreprenoriatului şi al Turismului.
Peste 3.000 de destinații şi nu mai puțin de 15.000 de profesionişti din 100 de țări ale lumii s-au reunit la Barcelona, în perioada 29 noiembrie – 1 decembrie, pentru a se conecta cu oamenii potriviți misiunii lor, pentru a-şi crea cele mai bune parteneriate şi oportunități.
Maramureşul şi-a făcut și de această dată auzită vocea.
”Vrem să inspirăm”, au declarat organizatorii IBTM şi exact această misiune au avut şi maramureşenii care, timp de 3 zile, s-au mobilizat să transforme județul Maramureș în sursă de inspirație, în promisiune şi muză pentru profesioniştii din domeniul turismului care au ajuns în standul Visit Maramureş din țări precum Spania, Italia, Lituania, Polonia, Marea Britanie, Norvegia, Olanda, SUA şi Africa de Sud.
Prin discuții, printuri, fotografii sugestive şi video-uri 3D, urmărite prin ochelarii VR, le-a fost prezentat Maramureșul vizitatorilor târgului, ce defineşte acest ținut minunat, prin ce se distinge şi de ce merită ales ca destinație.
”Ce este Maramureşul?” a fost întrebarea adresată maramureșenilor de către o vizitatoare a standului din SUA, urmând ca la final, să exclame: „Uau! Produsul vostru este contagios!”.
IBTM Barcelona încheie seria de participări la târgurile de turism din acest an ale României şi ale Maramureşului. Urmează 2023, cu noi invitații, provocări şi oportunități.







