USR demonstrează că specializarea este opțională în politică - 11 minute în urmă
Sprijin guvernamental pentru cultura băimăreană: finanțare importantă pentru Teatrul Municipal - 38 minute în urmă
Sergent major Vasile Nechiti, dovada că spiritul de salvator nu se dezbracă odată cu uniforma - 47 minute în urmă
„Crăciun în Maramureș”: A avut loc concertul tradițional de colinde al Protopopiatului Ortodox Român Sighet, ediția a XXII-a - 59 minute în urmă
Tradiționalul Concert de colinde în limbile ucraineană și română va avea loc la Biserica Ortodoxă Ucraineană din Ruscova în această duminică - 1 oră în urmă
Ultima colectare gratuită de aparate electrice de la domiciliu din acest an în Baia Mare - 1 oră în urmă
18 decembrie – Ziua Minorităților Naționale din România - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș – 18 decembrie 2025 - 3 ore în urmă
În Centrul Vechi din Baia Mare: O seară de colind autentic și tradiție, alături de Grupul Iza - 14 ore în urmă
Lecții de la polițiști pentru elevii de la Școala „Lucian Blaga” - 14 ore în urmă
La Târgu Lăpuș: Iubirea a fost marcată în avans prin poezie autentică, cântec și joc
Vineri, 23 februarie, de la ora 11.00, în Târgu Lăpuș a avut loc Festivalul „Poeziei Populare de Dragoste”, ediția a IV-a.
Au participat:
- Liceul Teoretic „Petru Rareș” Târgu Lăpuș;
- Casa de Cultură Vasile Grigore Latiș Târgu Lăpuș;
- Clubul Elevilor Târgu Lăpuș;
- Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” Blaj;
- Liceul Tehnologic „Anghel Saligny” Turț, județul Satu Mare;
- Liceul Teoretic „Ioan Buteanu” Șomcuta Mare;
- Palatul Copiilor Baia Mare;
- Școala Gimnazială „Ben Corlaciu” Groșii Țibleșului;
- Școala Gimnazială „Florea Mureșanu” Suciu de Sus;
- Școala Gimnazială „Regina Elisabeta” Băiuț;
- Școala Gimnazială Câțcău, județul Cluj;
- Școala Gimnazială Ciocotiș.
În cadrul evenimentului a fost valorificată autenticitatea și originalitatea, la fel ca în edițiile anterioare sentimentul iubirii fiind manifestat prin poezie, cântec, joc, strigături etc.
Manifestarea a fost organizată de Asociațiunea Transilvană pentu Literatura Română și Cultura Poporului Român, Despărțământul „Asta Lăpușană” (președinte prof. Valeria Bilț), în parteneriat cu Primăria și Consiliul Local Târgu Lăpuș, Liceul Teoretic „Petru Rareș”, Inspectoratul Școlar Județean Maramureș, Casa de Cultură „Vasile Grigore Latiș” și Centrul Național de Informare Turistică Târgu Lăpuș.
L.C.H.
Sursa foto – Centrul de Informare Turistică Târgu Lăpuș
















