Aventură cu tiroliană și obstacole pentru copii la Muzeul Satului Baia Mare - 31 minute în urmă
Prof. univ. dr. Corin Braga a fost ales membru corespondent al Academiei Române - 38 minute în urmă
Concurs de angajare la Direcția de Asistență Socială Baia Mare - 2 ore în urmă
Trei ierarhi la hramul Mănăstirii Scărișoara Nouă - 2 ore în urmă
26 iunie, Ziua Drapelului Național al României - 2 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, vineri 26 iunie 2026 - 3 ore în urmă
Investiție în siguranța comunității: Baia Sprie atrage fonduri europene alături de parteneri din Ucraina pentru creșterea rezilienței în fața schimbărilor climatice - 13 ore în urmă
Mari vedete ale fotbalului care au ratat calificarea la Cupa Mondială din 2026 - 13 ore în urmă
„O zi memorabilă”, spune scriitorul Mircea Cărtărescu - 15 ore în urmă
Incursiune în tainele arhitecturii istorice la Muzeul de Istorie și Arheologie din Sighetu Marmației - 16 ore în urmă
La Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Baia Mare a avut loc prima etapă a examenului de admitere pentru clasa a IX-a, profil teologic
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, vineri, 20 mai, la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Iosif Mărturisitorul” din Baia Mare a avut loc prima etapă a examenului de admitere pentru clasa a IX-a, filiera vocațională, profil teologic.
Candidații au fost examinați de o comisie alcătuită din părinți profesori de la Seminarul Teologic, după cum urmează: pr. prof. dr. Andrei Baboșan, arhid. prof. drd. Adrian Dobreanu, arhid. prof. drd. Daniel Farcaș și prof. Bogdan Roatiș.
Probele de aptitudini care au constat în vizita medicală la cabinetul școlar, proba orală de interviu și proba scrisă, s-au desfășurat în acord cu prevederile existente în vigoare conform OME nr. 5142/30.08.2021, privind organizarea, desfăşurarea şi calendarul admiterii în învăţământul profesional de stat şi în învăţământul dual de stat pentru anul şcolar 2022-2023. Afișarea rezultatelor finale va fi pe 27 mai 2022.
„Ne bucurăm pentru faptul că există elevi care doresc să studieze la seminarul nostru teologic. Mai mult decât atât, aici există un cadru prielnic unde latura educativă pe care o oferă seminariile nu poate fi înlocuită de nicio altă formă de învăţământ, fiind școală pentru toată viața. În acest demers, dorim să mulțumim părinților și cadrelor didactice care le-au îndrumat pașii sufletești către instituția noastră”, a precizat pr. lect. univ. dr. Marius Nechita, directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Iosif Mărturisitorul”.











