Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 25 minute în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 46 minute în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 2 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 2 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 2 ore în urmă
Parohia Ortodoxă Săcălășeni se pregătește de hram - 3 ore în urmă
Reprezentanți ai Revistei de Cultură „Nord Literar” Baia Mare, distinși cu două premii importante la FestLit Cluj 2026 - 3 ore în urmă
Biblioteca Orășenească Tăuții-Măgherăuș, pas important în digitalizare prin proiectul MaraHUB - 5 ore în urmă
Vasile Deac „Moșu” va fi condus azi pe ultimul drum; PS Iustin va oficia slujba de înmormântare - 5 ore în urmă
Centrul Cultural Borșa va găzdui un eveniment special care îmbină arta vizuală și muzica - 5 ore în urmă
La Biblioteca Orășenească Borșa se reia șezătoarea săptămânală; Sunt invitate doamnele care îndrăgesc portul popular și arta confecționării lui
Anii trecuți, mai multe doamne cu mâini dibace se adunau la biblioteca din Borșa și realizau adevărate minunății.
Șezătoarea avea loc săptămânal, iar împreună confecționau cămăși borșenești. Participantele se bucurau de socializare într-un mediu plăcut și învățau una de la alta secretele acestei frumoase arte.
Ieri, 8 ianuarie, Tinuţa Grec – directorul Bibliotecii Orăşeneşti Borşa – a lansat pe rețelele de socializare un sondaj. Se dorește reluarea acestor întâlniri.
„Anunț important! În atenția doamnelor care îndrăgesc portul popular și arta confecționării lui!
Aș dori să fac un scurt sondaj de opinie: ați fi interesate să reluăm șezătoarea săptămânală la Biblioteca Orășenească Borșa?
S-ar putea desfășura tot în zilele de miercuri, de la 13 la 15.
Ce ziceți, reluăm frumoasa îndeletnicire a cusutului cămeșii borșenești?”, a transmis pe rețelele de socializare Tinuța Grec.
Ideea a fost bine primită, postarea adunând în scurt timp numeroase răspunsuri afirmative. Astfel, șezătoarea se reia, prima întâlnire fiind programată pentru miercuri, 15 ianuarie, de la ora 13.00.
Spor la lucru le dorim!
L.C.H.
Foto arhivă (sursa Tinuța Grec)
Citește și
Borșeanca Tinuța Grec, nominalizată la gala specială „România ești tu!”















