Jucătorul meciului: Valentin Mihăilă, calea către performanță

Un meci început prost, sfârșit, însă, bine, pentru echipa României. Tricolorii au reușit câștigarea unui punct, la Luzern (Lucerna), cu naționala Elveției, după o primă repriză jenantă.

Elveția a dominat în totalitate jocul în prima repriză, intrând la pauză cu 2-0, prin dubla lui Amdouni, din minutele 28 și 41. Putea fi chiar 7-0, în condițiile în care ocaziile au curs la poarta României, iar gazdele au avut o posesie de 74%.

În a doua repriză, lucrurile s-au echilibrat, dar asta și pe fondul unei relaxări a echipei Elveției, care, sigură pe victorie, a înlocuit mai multe piese importante din angrenajul echipei. Ca atare, când gazdele așteptau finalul meciului și victoria aferentă, Valentin Mihăilă, din două pase decisive ale lui Moruțan (una din mingea care i-a căzut pe cap lui Pușcaș), a înscris, în minutele 89 și 90+2. S-a accidentat stupid, după ce s-a bucurat intens ca urmare a înscrierii celui de-al doilea gol.

Valentin Mihăilă (n. 2 februarie 2000, Ploiești, România) este un fotbalist român, care joacă pe post de atacant la Atalanta în Serie A, împrumutat de la Parma Calcio 1913. Pe plan internațional, are prezențe la națională pentru România U19, România U21 și România. A evoluat la Universitatea Craiova în 2017-2020, pentru care a înscris 8 goluri în 61 prezențe, iar din 2020 este jucătorul Parmei, pentru care are din 29 prezențe, 5 goluri, fiind și împrumutat la Atalanta, unde a bifat 4 prezențe. A evoluat, pe rând, la naționalele României, mai întâi la U19, 6 goluri din tot atâtea prezenței, apoi la U21, 5 goluri din 6 prezențe, iar la naționala de seniori, înainte de aceste calificări, are 7 prezențe și un gol. Aceste calificări i-au crescut, evident, procentajul.

Valentin Mihăilă, marcatorul „dublei” în partida de la Lucerna, a reacționat dur la adresa celor care i-au criticat pe „tricolori” în ultimele zile, imediat după meci.

„Noi am avut încredere în noi, cu toate că… majoritatea oamenilor din România nu prea au încredere în noi. Zic că suntem slabi, că e o naţională mică. Am demonstrat că… în prima repriză am jucat destul de slab, dar cu toţii ştiu că Elveţia e o forţă a Europei. A doua repriză am prins încredere. Probabil că a doua repriză s-au mai relaxat puţin şi am prins noi aripi. Vreau să fac aşa… să dau un semn, pentru că…suntem o echipă mică, cum spun toţi… dar aveţi încredere în noi, pentru că alţii nu aveţi! Dacă aveţi alţii, de ce nu chemaţi alţii? Credeţi în noi pentru că suntem o ţară, credeţi în noi! Dacă nu am fi noi, ar fi alţii. Vreau să aveţi încredere în noi pentru că suntem o ţară. Toţi vrem la EURO. Am auzit critici pentru că ne-am bucurat că s-a anulat golul în Kosovo. Dar ce voiaţi, să plângem? Să nu ne bucurăm că se anulează golul?”, arată Valentin Mihăilă după Elveţia – România 2-2, conform prosport.ro.