Două săptămâni în care cartea electronică de identitate mai poate fi obținută gratuit - 12 secunde în urmă
Petruța-Ioana Ungur din Târgu Lăpuș, vicecampioană la Concursul Național „Terra” - 13 minute în urmă
De Sânziene, în Sighetu Marmației: „Îmbracă o cămeșă și hai la muzeu… în șezătoare” - 20 minute în urmă
Solidaritate pentru Ionuț Ganea: trupa Ultimu` Nivel susține un concert caritabil în Baia Mare - 44 minute în urmă
Tabără de vară gratuită la Sighetu Marmației - 50 minute în urmă
Măsuri speciale în Maramureș pentru desfășurarea în siguranță a examenelor naționale - 1 oră în urmă
Liga 5, la final - 2 ore în urmă
Rezultate promițătoare pentru șahiștii ACS Strategic Baia Mare la „Cupa Salina Turda” - 2 ore în urmă
Festivalul Internațional „Zilele Iei – Zilele Poeziei” revine la Târgu Lăpuș cu scriitori din opt țări și un program cultural amplu - 4 ore în urmă
Sara Șunea participă la Campionatul Mondial la Șah pentru Tineret - 5 ore în urmă
Școala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” din Baia Mare a sărbătorit 30 de ani de existență
Momente de emoție, recunoștință și bucuria revederii au marcat aniversarea a 30 de ani de la înființarea Școlii Gimnaziale „Dimitrie Cantemir” din Baia Mare, una dintre instituțiile de învățământ care și-au construit de-a lungul timpului un loc important în peisajul educațional băimărean. Evenimentul aniversar a reunit foști directori, cadre didactice care au contribuit la formarea mai multor generații de elevi, profesori aflați în activitate, elevi, părinți și invitați, într-o sărbătoare dedicată istoriei și realizărilor școlii. Participanții au rememorat momente importante din evoluția instituției și au evidențiat contribuția oamenilor care au pus bazele dezvoltării acesteia în ultimele trei decenii.
Festivitatea a oferit prilejul unei întâlniri între generații, într-o atmosferă încărcată de emoție și amintiri. Au fost evocate proiectele, performanțele și transformările prin care a trecut școala de-a lungul anilor, precum și rolul pe care aceasta l-a avut în educarea și formarea a mii de elevi. În cadrul evenimentului au fost prezenți reprezentanți ai conducerii școlii, foști și actuali profesori, precum și invitați care au susținut în diferite perioade dezvoltarea instituției. Organizatorii au subliniat faptul că succesul școlii se datorează implicării continue a profesorilor, elevilor, părinților și partenerilor educaționali.
Aniversarea celor 30 de ani a reprezentat nu doar o privire spre trecut, ci și o reafirmare a valorilor care au definit activitatea școlii: educația de calitate, respectul, performanța și formarea caracterelor. Totodată, momentul festiv a fost o ocazie de a transmite un mesaj de apreciere tuturor celor care și-au legat destinul de această comunitate școlară. După trei decenii de activitate, Școala Gimnazială „Dimitrie Cantemir” continuă să fie un reper educațional pentru Baia Mare, păstrând tradiția și construind, generație după generație, noi povești de succes.
Sursa FOTO: Școala Gimnazială „Dimitrie Cantemir”
Vasile Petrovan
Citește și:















