Povestea completă a unui eșec - 18 minute în urmă
Controale pentru combaterea ilegalităților în transportul de mărfuri cu risc fiscal ridicat - 1 oră în urmă
Ziua Națională a României și 145 de ani de relații diplomatice între România și Franța- dublă sărbătoare celebrată la Marsilia - 2 ore în urmă
Zeci de kilograme de articole pirotehnice confiscate de polițiști în Baia Mare - 3 ore în urmă
Copiii Ansamblului „Florile Chioarului” din Săcălășeni, vizitați de Moș Nicolae - 3 ore în urmă
„Întâlnire între prietenii naturii”: Educație ecologică prin joc și culoare la Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza“ din Baia Mare - 4 ore în urmă
Daruri de la Moș Nicolae pentru copiii din Tăuții Măgherăuș - 4 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Când vina organizează emoția - 4 ore în urmă
Start oficial pentru PROALL, un proiect transfrontalier România–Ucraina pentru intervenții la incendii - 5 ore în urmă
Este posibil astăzi Umanismul? (foileton 2) - 6 ore în urmă
Elevii de la “Lucian Blaga” au sărbătorit Mica Unire la Muzeul de Etnografie (GALERIE FOTO)
Personalități ca Moș Ioan Roată sau Cuza Vodă au fost evocate la Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș de către elevii de la Școala Gimnazială “Lucian Blaga” Baia Mare. Pe lângă elevi și profesori, la lecția de istorie altfel au participat atât părinți, cât și echipa muzeului, iar la final cu toții s-au prins în Hora Unirii; chiar dacă în avans cu două zile, când a avut loc acțiunea.
“Evenimentul dedicat împlinirii a 160 de ani de la Unirea Principatelor Române face parte din seria de manifestări cultural-educative menite să-i apropie pe elevi de istoria națională și de marile personalități ale neamului românesc. Mulțumim tuturor colaboratorilor din acest proiect: director Amalia Ardelean, director adjunct Ioana Popovic și profesoarele Cristina Gherheș, Corina Marina și Mădălina Medan” – au precizat reprezentanții instituției de cultură.


















