Opt elevi de la „Lucaciu” calificați la Olimpiada Națională de Matematică; Rezultate bune obținute și la Concursul național de matematică și informatică „Grigore Moisil” - 1 minut în urmă
Lia Ciutac, premiul I la Concursul internațional de muzică ușoară „Voice of The Stars” din Croația - 18 minute în urmă
Artistul Mircea Bochiș, cetățean de onoare al municipiului Baia Mare - 46 minute în urmă
Ieud se modernizează pe toate planurile – drumuri noi, reguli noi - 2 ore în urmă
Ce pedeapsă vor primi parlamentarii care lipsesc nemotivat de la ședințe - 3 ore în urmă
A fost aprobat bugetul Băii Mari pentru 2025 - 4 ore în urmă
Nucă tare pentru Minaur în Final Four-ul Cupei României - 6 ore în urmă
Diana Șoșoacă și scrisoarea care a cutremurat SUA - 7 ore în urmă
Lecții de prevenire de la pompieri - 7 ore în urmă
Primăria Dragomirești – întrerupere de curent pe 26 martie - 7 ore în urmă
Informații utile: Lista actualizată a țărilor din zona galbenă, pentru care este obligatorie carantina la sosirea în România
Lista țărilor pe care România le consideră cu risc epidemiologic ridicat a fost actualizată joi, prin decizia CNSU cu numărul 22.
Astfel, persoanele care sosesc în România din aceste țări, regiuni sau teritorii incluse în așa-numita „zonă galbenă” trebuie să stea în carantină pentru 14 zile.
Totodată, cei care se întorc din țările respective, au obligația să prezinte un test COVID-19 negativ la urcarea în avion sau autocar. Cei care au un test negativ, stau în carantină doar 10 zile.
Măsura nu li se aplică celor care, la intrarea în România, fac dovada că sunt vaccinați cu ambele doze sau că au avut, în ultimele 90 de zile, COVID-19 și s-au vindecat. Lista a fost alcătuită la propunerea Institutului Național de Sănătate Publică și ia în calcul datele publicate de ECDC, valabile joi, 8 aprilie.
Toate prevederile despre carantină și excepțiile de la carantină sunt prevăzute în Hotărârea CNSU nr. 9 din 2.02.2021.
DirectMM.ro