Poliția Locală Baia Mare atrage atenția asupra folosirii articolelor pirotehnice - 4 minute în urmă
Magia Crăciunului, adusă pe scenă la Concertul caritabil din Tăuții Măgherăuș - 45 minute în urmă
14 decembrie – un an de la trecerea la cele veșnice a lui Mircea Diaconu - 2 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș – 14 decembrie 2025 - 3 ore în urmă
Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 12 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 13 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 14 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 14 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 15 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 16 ore în urmă
În weekend: Peste 200 de iubitori ai mișcării în aer liber s-au reunit în cadrul evenimentului Mogoșa Everesting
În acest weekend, pe pârtia Mogoșa s-a desfășurat a treia ediție a evenimentului „Mogoșa Everesting”, care a reunit foarte mulți iubitori ai mișcării în aer liber din toată țara. Peste 200 adică.
Conceptul de Everesting este unul simplu, dar brutal în același timp. E nevoie de o pantă pe care să o urci de atâtea ori până când atingi un total de 8848 de metri, altitudinea vârfului Everest. Mai exact, Pârtia Mogoșa urcată de 18 ori e Everestul fiecărui participant.
Câștigătorii competiției și ai Cupei Mogoșa Everesting sunt toți cei care reușesc performanța de a urca/coborî Mogoșa de 18 ori, 8848 metri diferență de nivel, înălțimea Everest, într-un termen limită de 24 de ore.
Competița se desfășoară pe categorii: sub 14-19 ani, 20-29, 30-39; 40-49, 50-59 și 60+ feminin, respectiv masculin.
Fondatorul evenimentului este Sebastian D. Butcovan.
Participanții din acest an au fost buni și foarte buni. Unii au avut mai multe urcări (chiar 18!), alții mai puține, dar important e că toți au ales să facă mișcare în aer liber, au fost ambițioși și curajoși.
Rezultatele finale le puteți vedea AICI.










