Handbal Feminin Liga Florilor: Minaur Baia Mare a obținut în etapa doi prima victorie din acest sezon! Suntem locul 9 în campionat în acest moment!

Prima zi a lunii septembrie a adus prima victorie pentru CS Minaur Baia Mare în acest sezon, în deplasarea de la Slatina. Ambele echipe au venit după o înfrângere în deplasare în prima etapă. Din fericire pentru noi, însă, fetele noastre au reușit să șteargă cu buretele acel rezultat negativ și au obținut victoria. Iată cronica csminaur.ro!

Început de meci bun pentru Minaur, care își ține poarta neperforată timp de 7 minute, în care a marcat de două ori. Jocul se echilibrează, iar după 10 minute avem 3-3. Urmează o perioadă cu multe ratări și cu goluri puține, iar după 17 minute e 4-5. Apoi, într-un minut, Cavlovic și Vukajlovic duc scorul la 4-7 (18). Ritmul nu este extrem de rapid, apărarea noastră merge bine, iar Slatina intră în vrie. O eliminare la Cîrligeanu, apoi un gol marcat de Tănasie și e 4-8 (20), pentru ca în min. 22 să fie cinci goluri diferență: 5-10. Vine un moment foarte greu, cu două jucătoare eliminate de la noi. Trecem peste acest moment cu doar un gol primit, iar distanța de patru goluri se păstrează până la pauză: 7-11.

După pauză, echilibrul rămâne evident, însă gazdele reușesc să se apropie la trei goluri. în două rânduri. Nu pentru multă vreme, pentru că Mițicuș transformă două aruncări de la 7m: 10-15 (40). Cinci minute mai târziu avem din nou trei goluri: 15-18 (45). A fost cea mai productivă perioadă din meci. Mai mult, Lixăndroiu aduce distanță la două goluri: 16-18 (47). Gazdele au două jucătoare eliminată, apoi Mițicuș ratează un 7m, dar Luciana Popescu înscrie pentru 16-19 (49). Vasiliu înscrie, apoi Andreea Popa și Cazanga fac 17-21 (53). Se joacă tare, se pune osul la treabă, mai sunt două minute și e 20-23. Trăim sau nu trăim cu emoții? Lixăndroiu face 21-23 ( min. 58.37). Ținem de minge, apoi Cazanga găsește antidotul pentru tremurat și Minaur obține prima victorie din acest sezon, arată csminaur.ro. Așteptăm o nouă victorie, duminică, începând cu ora 15.00, când fetele noastre vor juca acasă cu CSM Galați.

CSM Slatina – CS Minaur Baia Mare: 22-24 (7-11)
Sala LPS din Slatina; cca 500 spectatori
Arbitri: Marina Agliceriu (Ploiești) și Mirabela Turdean (Târgu Mureș). Observator FRH: Sabin Ciurea (Craiova)
Aruncări de la 7m: 4-6 (transformate: 4-4; au ratat Tănasie, Mițicuș). Minute de eliminare: 12-4 (Lazea 2, Lixăndroiu, Vasiliu, T. Popescu, Dragomir / Mițicuș, L. Popescu)
CSM Slatina: Viktoria Timoșenkova, Andreea Chetraru – Diana Lixăndroiu 6, Andreea Bogdanovici 5 (4 din 7m), Hermina Olaru 4, Adina Cîrligeanu 3, Sonia Vasiliu 2, Andreea Coman 2, Geanina Drăghici, Diana Fulgoi, Valentina Lecu, Teodora Popescu, Florentina Dragomir, Sabrina Lazea, Diana Fînaru, Luciana Matea. Antrenor: Victorina Bora
CS Minaur: Cristina Enache (9 intervenții), Amra Pandzic (2 intervenții), Ioana Ugran – Luciana Popescu 4 (unul din 7m), Itana Cavlovic 3, Ana Maria Tănasie 3 (unul din 7m), Aleksandra Vukajlovic 3, Magda Cazanga 3, Andreea Popa 2, Anca Mițicuș 2 (din 7m), Dijana Ujkic 2, Raluca Tudor 1, Talita Alves Carneiro 1, Eva Kerekes, Andreea Țîrle, Amalia terciu. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu și Daniel Apostu
Rezultatele primei etape: SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Galați: 36-26; SCM Craiova – CS Minaur Baia Mare: 31-24; HC Zalău – Gloria Bistrița: 26-30; CSM Târgu Jiu – Dacia Mioveni: 27-25; Rapid București – CSM București: 31-31; Măgura Cisnădie – HC Dunărea Brăila: 31-31; SCM Gloria Buzău – CSM Slatina: 28-19
8.CSM Tg. Jiu – 3p (55-59) – 2
9.Minaur Baia Mare – 3p (48-52) – 2
10.Rapid București – 1p (60-67) – 2
11.Dacia Mioveni – 0p (42-48) – 2
12.HC Zalău – 0p (48-56) – 2
13.CSM Slatina – 0p (41-52) – 2
14.CSM Galați – 0p (48-65) – 2
Etapa 3
Măgura Cisnădie – CSM București (sâmbătă, 3 septembrie, 17.30, Pro Arena). Arbitri: Daninel Basso – Florin Tofan (Galați). Observator: O. Pripas (Rm. Vâlcea)
CS Minaur Baia Mare – CSM Galați (duminică, 4 septembrie, ora 15.00). Arbitri: Georgiana Lungu – Mihaela Paraschiv (Piatra Neamț). Observator: Cristian Potora (Cluj-Napoca)
HC Zalău – Dacia Mioveni (duminică, 11.00). Arbitri: Marius Drăghici – Viorel Drăguț (Focșani). Observator: I. Aldica (Bistrița)
Dacia Mioveni – CSM Tg. Jiu (duminică, 12.00). Arbitri: Dorinel Gurbina – Emil Stanciu (Reșița). Observator: V. Călina (Pitești)
Rapid București – CSM Slatina (duminică, 12.30). Arbitri: Corina Constantin – Daniela Enache (București). Observator: A. Eremia (Tg. Jiu)
SCM Rm. Vâlcea – Dunărea Brăila (duminică, 17.30, Pro Arena). Arbitri: Ionuț Cazan (Constanța) – Gesur Suliman (București). Observator: A. Stoia (București)
SCM Craiova – Gloria Bistrița (duminică, 18.00). Arbitri: Theodor Șerbu – Andrei Vasilescu (București). Observator: V. Sighicea (Rm. Vâlcea).