Handbal Feminin Divizia A: CNOPJ Baia Mare a bifat un egal pe teren propriu cu CNE Râmnicu Vâlcea, prin urmare se menține în clasament în jumătatea superioară!

Divizia A, Seria B, Etapa a 19-a. CNOPJ Baia Mare – CNE Râmnicu Vâlcea 25-25 (15-10). După o primă repriză controlată în totalitate, CNOPJ înclină steagul și obține, în final, doar un egal!

Partida de miercuri în care au evoluat unele dintre cele mai bune junioare din țară, s-a încheiat cu un rezultat de egalitate. Fetele de la CNOPJ au început foarte bine meciul, pornind ca din pușcă. Evoluția foarte bună în poartă a Dianei Neagu și jocul bun pe contraatac a făcut ca scorul să arate, în primele 12 minute, un neverosimil 6-0 și 8-1. Apoi au intervenit câteva momente de relaxare iar oaspetele au prins curaj și au început să marcheze și ele. Prima repriză s-a încheiat cu un confortabil 15-10, scor dătător de speranțe pentru final.

După reluare însă, echipa vâlceană a început să se apropie amenințător iar imprevizibilul s-a produs: în minutul 42 au egalat la 17. Ratările din poziții 1 la 1 și evoluția foarte bună în poarta vâlceană a Marei Zaharia au făcut ca cele două echipe să meargă cap la cap până la final. În ultimul minut, Sorina Brîndușa aduce egalarea la 25, oaspetele ratează atacul următor, mai erau 15 secunde, pe atacul nostru, vâlcencele se apără foarte bine și meciul se încheie cu un rezultat de egalitate. Cu ocazia acestui meci fetele noastre au inaugurat noul echipament de joc primit ca sponsorizare din partea Consiliului județean Maramureș. De altfel, înaintea partidei de astăzi, fetele au fost primite la Consiliul Judetean de către conducerea executivă. De remarcat că la Vâlcea au evoluat și două foste jucătoare ale CNOPJ-ului: Lorena Blejușcă și Naomi Știr.

CNOPJ Baia Mare:
Diana Neagu 8 interventii, Szakacs Anamaria 1 intervenție-portari, Alisia Boiciuc 8, Maria Groșan 3, Sorina Brîndușa 3, Mihaela Rusneac 3, Selena Stăvariu 2, Cristina Danciu 2, Maria Lazea 2, Denisa Romaniuc 1, Loredana Șeulean 1, Alexandra Pop, Daria Utan, Taisia Turdeanu, Denisa Rușcal, Maia Posetelnicu.
Antrenori:Simona Maior-Pașca și Claudia Cetățeanu
Kinetoterapeut: Diana Bumb
CNE Rm.Vâlcea: Zaharia, Emili – Adam 9, Predescu 8, Enache 3, Mezei 2, Mlecov 2, Flutur 1, Soroceanu, Știr. Antrenori: Maria Rădoi, Marius Dănuleț.
În etapa viitoare CNOPJ va juca în deplasare (duminică 10 aprilie) cu ocupanta ultimului loc în clasament (0 puncte)CS Handbal Club Harghita. Dar până atunci cele două echipe s-au reîntâlnit vineri de la ora 13.00, tot în Sala Sporturilor Lascăr Pană, într-o partidă din Grupa valoare 3 Junioare 1, CSS 2 Baia Mare – Gr. Șc. Energetic Rm. Vâlcea, mai arată pagina de socializare a CNOPJ Baia Mare.