Maramureșenii Diana Iluț și Daniel Pop reprezintă România la un seminar internațional de turism cultural organizat la Beijing - 3 ore în urmă
Maramureșul sub cod portocaliu de caniculă - 4 ore în urmă
Concert de operă la Muzeul Județean de Mineralogie ,,Victor Gorduza” Baia Mare - 4 ore în urmă
Campanie de dezinsecție în Baia Sprie - 5 ore în urmă
Ansamblul Folcloric Național „Transilvania”, invitat special la Sărbătoarea Sânpetrului de la Rebra - 5 ore în urmă
Tradiția, credința și identitatea culturală, celebrate la Biblioteca Orășenească Vișeu de Sus - 6 ore în urmă
Seisme consecutive în Venezuela: autoritățile vorbesc despre un dezastru major - 6 ore în urmă
Publicația argentiniană Doble Amarilla dedică un amplu material arbitrului român István Kovács - 6 ore în urmă
Schimbări importante în sistemul de pensii: vârsta de pensionare crește din nou - 6 ore în urmă
Spectacol aviatic la Baia Mare: Ziua Porților Deschise la Aeroclubul Teritorial „Alexandru Papana” Baia Mare - 6 ore în urmă
Garda de Mediu Maramureș intensifică controalele privind gestionarea deșeurilor municipale
Garda de Mediu Maramureș a lansat o amplă campanie de inspecții, având ca obiectiv verificarea modului în care sunt gestionate deșeurile municipale. În cadrul acestei acțiuni de amploare, vor fi monitorizate toate cele 76 de unități administrativ-teritoriale (UAT) din județ, Consiliul Județean Maramureș, precum și operatorii de salubritate și Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Deșeuri. Sunt planificate 686 de controale. Se vor efectua atât inspecții planificate pentru obiectivele considerate cu impact semnificativ asupra mediului, cât și controale tematice.
Această acțiune de verificare este considerată cea mai extinsă din ultimii ani, având ca scop nu doar identificarea deficiențelor, ci și impulsionarea autorităților locale și a operatorilor economici să respecte normele de mediu.
Pe parcursul anului trecut, Garda de Mediu Maramureș a efectuat numeroase inspecții și a aplicat sancțiuni în valoare de peste un milion de lei, în urma neregulilor constatate în gestionarea deșeurilor. Cele mai frecvente probleme identificate au fost depozitarea necorespunzătoare a deșeurilor, lipsa colectării selective și neîndeplinirea obiectivelor de reciclare.
Prin această campanie de controale extinse, autoritățile își propun creșterea transparenței și a responsabilității în domeniul gestionării deșeurilor, în conformitate cu obligațiile impuse de legislația națională și europeană.
Vasile Petrovan















