„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 9 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 11 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 12 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 13 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 13 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 13 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 14 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 15 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 15 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 15 ore în urmă
Elevii Școlii Gimnaziale „Alexandru Ioan Cuza” din Baia Mare au marcat prin activități frumoase Ziua Națională a României
Ca în fiecare an, elevii Școlii Gimnaziale „Alexandru Ioan Cuza” din Baia Mare (director prof. Amalia Caltea) au marcat prin activități frumoase Ziua Națională a României.
Elevii s-au îmbrăcat tradițional, au cântat, au dansat și, de asemenea, au prezentat o frumoasă scenetă.
„1 Decembrie 1918 – moment istoric de mare sărbătoare.
Acest eveniment deosebit a fost sărbătorit din nou cu multă emoție şi entuziasm la Școala Gimnazială ,,Alexandru Ioan Cuza” Baia Mare.
Doamna prof. Rusu Niculina ne-a vorbit despre însemnătatea zilei de 1 Decembrie, iar copiii ne-au pregătit momente artistice diversificate: muzică, dans şi parade ale portului popular românesc.
Ne-au încântat cu vocile lor grupuri de elevi din clasele I B – înv. Tămaş Teodora, a III-a B – înv. Horincar Maria şi a IV-a A – înv. Şimf Cristina.
Coman Maria – a V-a A, dirig. prof. Cozma Cornelia şi Dragomir Lucas, respectiv Zete Cezara – a VI-a B, dirig. prof. Nagy Laura, şi-au exprimat dragul de România prin interpretări muzicale minunate.
Cei mai mici dintre şcolarii noştri, elevii clasei Pregătitoare B, înv. Avram Ileana, ne-au surprins şi ne-au bucurat cu un Potpuriu folcloric foarte apreciat de întreaga audiență.
În încheierea programului cultural-artistic, am vizionat sceneta „Născut odată cu țara”, avându-i ca protagonişti pe elevii clasei a IV-a B, înv. Farcaş Mihaela.
La mulți ani, România! La mulți ani tuturor românilor!”, transmit reprezentanții unității de învățământ.
Felicitări tuturor!
















