Atenție, șoferi! ISU Maramureș organizează astăzi un exercițiu cu victime multiple în Pasul Gutâi - 6 secunde în urmă
Folclorul maramureșean ajunge din nou în SUA. „Comorile Izei”, invitat la Festivalul Românesc din Cleveland - 19 minute în urmă
Florentin-Nicolae Tuș, președintele CCI Maramureș, la ceas aniversar - 22 minute în urmă
Vizite arhierești în Protopopiatul Ortodox Vișeu - 39 minute în urmă
Post vacant la Liceul Teoretic „Leowey Klara” din Sighetu Marmației. Nu se cere vechime - 43 minute în urmă
Arhim. Macarie Motogna, starețul Mănăstirii „Sfânta Ana” Rohia, la ceas aniversar - 49 minute în urmă
4 august 1919, ziua în care trupele române au intrat în Budapesta lui Béla Kun - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 4 august 2026 - 2 ore în urmă
Anca Pătrășcoiu, băimăreanca ce a scris istorie pentru înotul românesc - 13 ore în urmă
Trei medalii de aur și două de bronz pentru elevii Colegiului „Gheorghe Șincai” Baia Mare la Olimpiada de Inovare și Creație Digitală – InfoEducație 2026 - 13 ore în urmă
E adevărat moment special: Filip Kifa, maramureșeanul care cunoaște pe de rost toată Biblia, a împlinit acum 103 ani! Viața unui veteran de război!
E adevărat moment special: Filip Kifa, maramureșeanul care cunoaște pe de rost toată Biblia, a împlinit acum 103 ani! Viața unui veteran de război!
Momente încărcate de emoție, miercuri, 2 noiembrie 2022, în localitatea Poienile de sub Munte. Filip Kifa, cel mai vârstnic locuitor al cele mai mari comune din Maramureș, a împlinit frumoasa vârstă de 103 ani. Și este, probabil, astfel, cel mai longeviv din Maramureș.
Alături de domnia sa, s-a aflat familia, care este una numeroasă, și autoritățile locale, care au ținut să îl felicite. „Îl sărbătorim astăzi pe cel mai vârstnic om din localitatea Poienile de sub Munte. Suntem încântați și onorați să fim alături de cel care a trecut prin multe etape alte vieții, momente grele, dar cu siguranță a avut și cele mai fericite alături de apropiații lui!”, arată primarul Alexa Fircan.
Filip Kifa are categoric poveste de viață foarte specială. Are mulți urmași inclusiv strănepoți și un stră-strănepot. „Străbunicul meu a avut 7 copii, din care 5 sunt și acum în viață. Totodată, are 25 nepoți, 25 strănepoți și un stră-strănepot. A participat în cel de-al doilea război mondial, fiind prezent cu armata în Ungaria. Cunoaște trei limbi: română, ucraineană și maghiară”, arată pentru DirectMM.ro strănepoata sa, Denisa. „A trăit de toate în viață, inclusiv războiul, căci a participat la cel de-al doilea război mondial. Întotdeauna a fost un bun gospodar. Are o căsuță pe munte, în zona Obcina. În tinerețe, stătea acolo cu copiii, cultivându-și singur cartofi și alte legume. I-a plăcut mereu să trăiască sănătos. Este și un om foarte credincios și știe toată Biblia pe de rost. A fost curator la biserică încă din tinerețe”, mai arată Denisa pentru DirectMM.ro.
Credem că ar fi cel mai longeviv maramureșean în prezent. Din păcate, la nivel județean acum nu există o evidență clară cu privire la acest fapt, probabil că vom afla când vom primi rezultatele recensământului. La mulți ani cu sănătate si seninătate îi dorim!
C.Ț.
Citește și
Și la 100 de ani împliniți, Filip Kifa din Poienile de sub Munte știe Biblia pe de rost






















1 Comentariu în această postare
Coteban Culisar
Ai idee cate pagini are Biblia? Scri fara sa gandesti ,,Cunoaste pederost toata Biblia”