Crucea Roșie Română- Filiala Maramureș organizează sesiuni gratuite de suport emoțional în grup pentru adolescenți - 1 oră în urmă
Trei „zimbri” în lotul României care pregătește meciul cu Portugalia - 1 oră în urmă
21 de elevi din Seini, Borșa și Baia Mare au participat la un stagiu de practică profesională în Portugalia - 1 oră în urmă
Sindicaliștii din sănătate strâng semnături pentru greva generală - 2 ore în urmă
Ateliere de confecționat mărțișoare la Parohia „Înălțarea Domnului” din Baia Mare - 3 ore în urmă
În sfârșit o decizie pe legea pensiilor magistraților, după cinci amânări - 3 ore în urmă
Locuri de muncă disponibile în Maramureș - 3 ore în urmă
Asistenta socială Raluca Cerghezan din Baia Mare, nominalizată la Gala Națională a Excelenței în Asistența Socială - 3 ore în urmă
Performanță pentru România la JO de iarnă Milano Cortina 2026 - 4 ore în urmă
„Deschidem cărți, deschidem minți!”: Elevii din Ardusat au marcat Ziua Națională a Lecturii la Casa Corpului Didactic Maramureș - 5 ore în urmă
Delegație din Indonezia prezentă în Maramureș
Ieri, 16 noiembrie, o delegație din Republica Indonezia s-a aflat în Maramureș în cadrul cooperării cultural-educaționale desfășurate de Palatul Copiilor din Baia Mare.
Delegația compusă din Amanah Asri – director în Ministerul Afacerilor Interne pe domeniul Arte, Economie, Social și Cultură, Edward Candra – asistentul Guvernatorului pentru afaceri guvernamentale a Provinciei Sumatra de Sud, Mega Nugraha – secretar în departamentul de Turism și Cultură a Provinciei Sumatra de Sud, Vita Sandra – șefa departamentului Promovarea Culturală și Turism a Provinciei Sumatra de Sud. Cahyo Sulistyaningih – șefa Departamentului Cultură și Educație a Provinciei Sumatra de Sud și Asmawaty Diana Djahri Agung – expert cultural în Departamentul de Cultură și Turism a Provinciei Sumatra de Sud s-a arătat impresionată de primirea călduroasă din Maramureș și a propus o serie de cooperări, pe mai multe paliere, începând de la schimburi culturale, la turism și proiecte în domeniul antreprenoriatului, cu sfere de interes în zona industriei textile. Colaborarea Palatului Copiilor din Baia Mare cu reprezentanții indonezieni a demarat în urmă cu trei ani, când s-au pus bazele unui acord de cooperare în domeniul cultural cu asociația Nora Asri din Indonezia.
Autoritățile au salutat interesul reprezentanților indonezieni pentru Maramureș și activitățile culturale desfășurate până acum, menite să aducă primele tatonări în conturarea unor relații de cooperare între Maramureș și provincia Sumatra de Sud. Discuțiile au reliefat importanța schimburilor culturale și transferul de expertiză în domeniul turismului ce poate fi realizat între cele două părți, cât și importanța deschiderii unor inițiative în domeniul economic și al conservării patrimoniului cultural.
Reprezentanții indonezieni s-au întâlnit în a doua parte a zilei cu reprezentanții instituțiilor de cultură din subordinea Consiliului Județean Maramureș, ai Camerei de Comerț și Industrie din Maramureș și ai Organizației de Management a Destinației pentru a identifica împreună puncte comune de colaborare și dezvoltarea de parteneriate cu Indonezia.















