Propunerea S.O.S. România privind Unirea cu Republica Moldova a trecut tacit de Camera Deputaților - 8 ore în urmă
Exercițiu de simulare a unui incendiu la Penitenciarul Baia Mare - 8 ore în urmă
Concert Adi Istrate în Piața Cetății din Baia Mare - 8 ore în urmă
Premieră pentru Baia Mare: 1.500 de lampioane cu LED vor lumina cerul cu prilejul dialogului cultural româno-chinez - 9 ore în urmă
Ziua Iei a fost celebrată într-o notă festivă la Centrul CASPEV din Baia Mare - 9 ore în urmă
Dublă lansare de carte la Târgu Lăpuș: Vasile Tămâian propune o reflecție asupra istoriei și memoriei colective - 9 ore în urmă
Măsuri împotriva caniculei: Campania Direcției de Asistență Socială Baia Mare pentru protejarea cetățenilor - 10 ore în urmă
Copiii sunt invitați să participe la Școala de Vară de la Catedrala Episcopală din Baia Mare - 10 ore în urmă
Sărbătoare la CS Ge-Baek Baia Mare: președintele Mihai Sura a devenit oficial antrenor - 10 ore în urmă
Sânzienele din Maramureș au dus magia tradițiilor românești până la Nisa - 10 ore în urmă
De la ce școli provin câștigătorii concursului de desene „Pacea în lume”, organizat de Ziua Poliției Române
Joi, la Ziua Porților deschise, a avut loc premierea elevilor care au câștigat concursul de desene organizat cu ocazia Zilei Poliției Române.
La sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Maramureș au ajuns sute de desene ale elevilor de ciclu primar de învățământ, de la mai multe școli din județ. Tema concursului nostru a fost de această dată Pacea în lume.
Cei 15 câștigători ai concursului sunt elevi ai Școlii Gimnaziale „Dimitrie Cantemir” din Baia Mare, ai Școlilor Gimnaziale „George Coșbuc” „Vasile Alecsandri”, „Nicolae Iorga”, „Nichita Stănescu” din Baia Mare și ai Școlii Gimnaziale „Regina Maria” din Băiuț. Pentru că toate desenele au fost deosebite și speciale pentru noi polițiștii, premiile s-au acordat pentru cel mai original, cel mai sugestiv, cel mai frumos și cel mai interesant desen.
„Toate lucrările ne-au impresionat plăcut. Participarea fiecărui elev ne-a bucurat, pentru că am simțit dorința lor sinceră de a fi alături de noi într-o zi atât de specială și cu o semnificație importantă pentru noi, polițiștii.
Dragi copii, polițiștii vă mulțumesc vouă pentru participarea la acest concurs, pentru originalitatea cu care ați ilustrat modul în care voi vedeți Pacea.
De asemenea, vă mulțumim și dumneavoastră, cadrele didactice, care i-ați îndrumat și le-ați oferit timp în a realiza desenele.
Noi, polițiștii, vă așteptăm cu mare drag să participați la fiecare concurs pe care îl vom organiza și cu alte ocazii” – transmit oamenii legii.















