David Popovici a stabilit două noi recorduri

David Popovici a stabilit un nou record

David Popovici continuă să scrie istorie în natația mondială: tânărul înotător a cucerit două noi medalii de aur și a stabilit două noi recorduri.

Mai întâi sâmbătă David Popovici a câștigat medalia de aur la proba de 100 de metri liber, proba sa preferată, stabilind, totodată, un nou record. Sportivul legitimat la CS Dinamo București a câștigat finala probei de 100 de metri liber din cadrul concursului de natație Sette Colli Trophy și a încheiat pe primul loc, reușind să termine cursa în 48.10 secunde. Podiumul a fost completat de reprezentantul gazdelor, Alessandro Miressi (48.26 secunde) și Matthew Richards (48.28 secunde).

Tânărul sportiv din România a făcut dubla în cursa de duminică, a câștigat medalia de aur și la proba de 200 metri liber, stabilind și aici un nou record. Românul a întors primul de fiecare dată şi a încheiat cursa cu timpul de un minut 45 de secunde şi 49 de sutimi, nou record al competiţiei. Pe locul secund s-a clasat britanicul Thomas Dean (cu 1:46.86), iar pe locul al treilea a sosit italianul Stefano Di Cola (cu 1:46.90). Pentru David Popovici urmează acum Campionatul Mondial pentru seniori, de la Fukuoka (Japonia), care se va desfăşura între 14 iulie şi 30 iulie 2023.

„Urmează perioada de pregătire pentru Fukuoka, aștept să mă întorc la antrenamente cât de curând și să începem să ne pregătim cât mai specific, să avem antrenamente mai scurte, mai rapide, mai potrivite pentru Campionatul Mondial. Și să mergem acolo și să facem cât de bine putem. Anul acesta? Ce m-ar mai putea surprinde? Încerc să anticipez tot ce mi s-ar putea întâmpla, dar îmi place să mă surprind plăcut în materie de performanțe și ce ar putea ieși la Campionatul Mondial”, arată sportivul David Popovici. După bifarea primei performanțe din acest weekend, David Popovici a avut un gest de mare campion și a donat medalia de aur unui copil care a învins cancerul. La revenirea în țară, pe aeroportul „Henri Coandă” din Otopeni, reporterii i-au amintit despre acest gest, iar David Popovici a avut o reacție de mare caracter „Nu plănuiam să se afle despre asta (n.red. – faptul că și-a donat medalia) pentru că doar gestul contează. Dacă ați putea să faceți vâlvă cât mai mică, aș aprecia”, mai arată sportivul român.