„Cupa Americii de Sud”, la schi: Ambasadoarea orașului Borșa a marcat o reușită superbă; Ania Monica Caill a obținut argintul la Corralco, în Chile

Așa cum știm, în emisfera sudică în august și septembrie este iarnă în toată regula. Ca atare, are loc Cupa Alpină din America de Sud. Sezonul a început în 4 august 2023 în Chapelco, Argentina și s-a încheiat la 29 septembrie 2023 în Corralco, Chile.

S-a desfășurat în șapte locații din Argentina și Chile și, ca și celelalte serii de curse continentale ale asociației internaționale de schi FIS, va servi drept fundație pentru Cupa Mondială. Conform reglementărilor FIS, face deja parte din sezonul competițional anual 2023/24. Au fost planificate 24 de curse pentru bărbați și femei în aceeași locație, dar două dintre ele au trebuit să fie anulate.

Stațiunea montană din Chile, Corralco, a găzduit câteva dintre probele din Cupa Americii de Sud. La proba de coborâre, pe podium a urcat și Ania Monica Caill, ambasadoare a Borșei, care concurează pentru România. Ania Monica Caill a obținut la proba organizată în 26 septembrie 2023 medalia de argint. Medalia de aur a fost obținută de canadianca Stefanie Fleckenstein, iar medalia de bronz de sportiva germană Carolin Rettenwender. Ca atare, țara noastră și orașul Borșa, Maramureș are medaliată la Cupa Americii de Sud!

Perspective frumoase de viitor

Ania Monica Caill a anunțat de mai multă vreme va reprezenta România la competițiile de schi internaționale. Născută la 24 octombrie 1995, în Limoges, Franța, într-o familie cu mama româncă și tatăl francez, cu domiciliul în Borșa în prezent, Ania a ales să poarte însemnele orașului maramureșean pe echipamentul sportiv, iar în 2026, la Olimpiada de iarnă de la Milano, speranța este să îl reprezinte pe tabloul principal în Top 30.

„Borșa pe podiumul câștigătorilor la Cupa Americii de Sud! Ania Monica Caill ne reprezintă cu cinste în Emisfera sudică, iar Borșa este în top și peste Ocean.
Mândri de borșeanca noastră Ania Monica Caill!”, arată primarul orașului Borșa, Sorin Ion Timiș.

„Sunt foarte fericită că pârtia olimpică Borșa îmi susține pregătirea pentru olimpiadă, pentru Cupa Mondială și pentru toate evenimentele majore. Am fost aici în martie, la Campionatul Național, care a fost foarte reușit și o surpriză plăcută pentru toată lumea, și mai ales pentru mine, pentru că eu nu mai fusesem în această parte a țării. Îmi propun ca la Cupa Mondială să intrăm în Top 30, sperăm să ne atingem obiectivul și să aducem România în punctele de Cupă Mondială, ar fi o mare realizare. De abia aștept să vin să schiez pe pârtie, mai ales la probele de viteză. Ar fi o premieră în România pentru mine să pot să fac antrenamente de slalom super-uriaș, dacă se poate. Avem planul chiar să venim în decembrie și să mă antrenez. Îmi doresc foarte mult să fac asta în țară, să mă antrenez pentru probele de viteză, ar fi chiar un vis devenit realitate”, arată sportiva de top.