Unde liturghisesc ierarhii Maramureșului și Sătmarului în perioada 28 – 30 iunie - 16 minute în urmă
Caravana Filmelor TIFF se întoarce la Casa din Vale Breb - 30 minute în urmă
27 iunie 1953, s-a stins episcopul Ioan Suciu martir al credinței - 33 minute în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XIX) - 44 minute în urmă
Prognoză meteo pentru Maramureș, sâmbătă 27 iunie 2026 - 1 oră în urmă
„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 11 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 13 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 15 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 15 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 15 ore în urmă
Colaborare între Spitalul Municipal Sighetu Marmației și Institutul Național de Boli Infecțioase Lazzaro Spallanzani din Roma
În perioada 28 – 30 iunie, primarul municipiului Sighetu Marmației, Vasile Moldovan, a fost invitat, alături de o delegație a Spitalului Municipal Sighetu Marmației la Roma (Italia) într-o vizită de lucru realizată în contextul relațiilor de colaborare dintre instituția spitalicească sigheteană și Institutul Național de Boli Infecțioase Lazzaro Spallanzani din Roma.
Ținând cont de situația actuală din Europa, respectiv de conflictul care se desfășoară la granițele României, la inițiativa părintelui iezuit Massimo Nevola, cetățean de onoare a municipiului Sighetu Marmației, o echipă formată din directorul general al Institutului Național de Boli Infecțioase Lazzaro Spallanzani și consilierul pe probleme de sănătate al Regiunii Lazio, Alessio D’Amato, au efectuat în luna martie a acestui an o vizită la Sighetu Marmației. Aceștia au sprijinit autoritățile locale și unitatea medicală sigheteană în gestionarea afluxului de migranți dinspre Ucraina.
La scurt timp o echipă de medici specialiști de la Institutul din Roma s-a deplasat la Sighet pentru o primă evaluare a situației și a nevoilor.
“Am avut ocazia astfel să abordăm teme precum telemedicina și teleconsultația la distanță, a fost recreat traseul unui pacient cu sindrom infecțios acut în unitățile clinice ale INMI și în terapie intensivă, precum și a unui pacient cu sindrom infecțios acut în Unitățile de Diagnostic și Epidemiologie. O altă întâlnire extrem de interesantă ce va avea cu siguranță reverberații în cadrul colaborării celor două spitale a fost cel cu specialiștii Serviciului Regional de Supraveghere a Bolilor Infecțioase din cadrul Institutului Spallanzani.
Am vizitat fiecare secție în parte și pot să afirm la finalul acestei vizite că relația de colaborare dintre Spitalul Municipal Sighetu Marmației și Institutul Național de Boli Infecțioase Lazzaro Spallanzani reprezintă pentru noi sighetenii un mare câștig din toate punctele de vedere:
- implementarea unui sistem de prevenire și control al infecțiilor
- implementarea unui proiect de colaborare pentru cercetarea activă a tuberculozei în populația rezidentă și la migranți
- schimbul de experiențe între cadrele medicale în vederea îmbunătățirii serviciilor oferite pacienților
- însușirea de noi tehnici și abordări
- transferul cunoștințelor specialiștilor italieni urmare a unei vaste experiențe în gestionarea unor situații sensibile
- sprijin acordat cadrelor medicale sighetene prin sistemul de telemedicină și teleconsultație la distanță atunci când situația o impune
- transferul pacienților din Sighet la Roma
- prezența periodică a echipelor de specialiști italieni în spitalul nostru
- sprijin în dotarea cu aparatură a unor secții din cadrul spitalului nostru”, precizează primarul Vasile Moldovan.










