CNOPJ Baia Mare a remizat cu liderul!

Campionatul Național de handbal feminin, Divizia A, Seria C, Etapa a 10 a, CNOPJ Baia Mare – CSM Deva 29-29 (17-14), Arbitraj: Claudiu Belean (Mureș), Stefan Hendrea (MM), Liderul neînvins al seriei a venit la Baia Mare cu gândul de a-și păstra invincibilitatea și după această etapă. Și, cu emoții și foarte mult noroc, fetele din Deva, au reușit, arată CNOPJ Baia Mare.

Gazdele încep foarte bine partida conducând, în primele 5 minute cu un neașteptat 6-2. Contraatacuri rapide, cu finalizări de pe extreme unde atât Denisa Romaniuc cât și Mihaela Rusneac au avut evoluții spectaculoase. Foarte bună și evoluția Cristinei Danciu, bine angajată pe pivot de Alisia Boiciuc sau Sorina Brîndușa. Apoi oaspetele reușesc să echilibreze jocul dar tot fetele de la CNOPJ conduc ostilitățile astfel că, la pauză, se intră la vestiare cu un avantaj de trei goluri pentru băimărence.

Partea a doua este asemănătoare cu prima repriză fetele noastre conducând în permanență. Trebuie remarcat însă, fără drept de tăgadă, jocul destul de dur al oaspetelor, principala țintă fiind Alisia Boiciuc. Au fost multe eliminări de 2 minute iar la unul dintre faulturi, Diana Șamanț, merita chiar un „roșu” direct.
Portarii celor două echipe au avut evoluții foarte bune, la oaspete atât Inculeț cât și Nastasă reușind să apere și aruncări de la 7 metri, iar la băimărence Neagu în prima repriză și mai ales Szakacs, în cea de-a doua, având câteva intervenții de excepție. Rezultatul final al partidei a fost stabilit de fosta jucătoare a Minaurului, poloneza Sylvia Lisewska, printr-o aruncare de la 7 metri, transformată în ultimele secunde.

La CNOPJ n-au evoluat de loc Alexandra Pop, ușor accidentată la un antrenament, și Taisia Turdeanu, bolnavă. La Deva merită remarcat gestul jucătoarei Bianca Cherecheși (Mîrcă) fostă junioară la Baia Mare care, aflată în recuperare după o operație la ligament și având piciorul imobilizat, și-a însoțit echipa la Baia Mare, împreună cu familia. Meciul de acum a consemnat și debutul în funcția de antrenor secund a fostei mari jucătoare internationale române Valentina Ardean Elisei, căreia îi dorim mult succes în carieră, mai arată CNOPJ Baia Mare.
CNOPJ Baia Mare:
Diana Neagu 5 intervenții, Anamaria Szakacs 8 intervenții-portari, Alisia Boiciuc 9, Mihaela Rusneac 8, Sorina Brîndușa 3, Cristina Danciu 3, Denisa Romaniuc 3, Cristina Maria Lazea 1, Maria Groșan 1, Daria Utan 1, Loredana Șeulean , Taisia Turdeanu , Alexandra Pop , Selena Stăvariu , Maria Cîrstea, Anamaria Calena
Antrenori: Simona Maior Pașca și Claudia Cetățeanu
Kinetoterapeut: Diana Bumb
Medic: Dr. Carmen Gabriela Neagu Morariu
CSM Deva:
Au marcat: Diana Șamanț 7, Andreea Tetean 5, Sylwia Lisewska 5, Alexandra Orșivschi 4, Daniela Toader 3, Mălina Petrescu 2, Cristina Malac 1, Irina Croitoru 1, Nicoleta Deaconu 1
Antrenori : Daniel Gheorghe, Valentina Ardean Elisei
Etapa viitoare: vineri, 27 ianuarie, ora 15.00