„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 4 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 6 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 8 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 8 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 8 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 9 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 9 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 10 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 11 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 11 ore în urmă
CJSU Maramureș, măsuri dispuse în perioadele caniculare
Având în vedere prognoza meteorologică care indică creșterea temperaturilor, CJSU Maramureș a dispus punerea în aplicare a planului de măsuri și de acțiuni specifice sezonului cald (caniculă și secetă).
Astfel, va fi analizată la nivelul fiecărei unități administrativ-teritoriale situația operativă, identificate riscurile și dispuse măsurile specifice cu privire la:
- diseminarea către populație și operatorii economici a măsurilor de prevenire cu privire la sănătatea populației;
- asigurarea operativității tuturor mijloacelor din înzestrare, cu accent pe cele utilizate pentru acordarea asistenței medicale de urgență și de prim ajutor calificat, pentru stingerea incendiilor sau intervenției la accidente pe căile rutiere și feroviare;
- revederea planurilor de cooperare întocmite între structurile de răspuns;
- sprijinirea autorităților administrației publice locale în derularea acțiunilor de protecție a populației și a comunităților;
- identificarea persoanelor vulnerabile de către autoritățile administrației publice, cu sprijinul organizațiilor neguvernamentale și voluntarilor, și monitorizarea acestora;
- intensificarea acțiunilor cu caracter preventiv și operativ din responsabilitatea serviciilor voluntare pentru situații de urgență;
- amenajarea unor puncte medicale de prim ajutor și de adăpostire a populației, semnalizate corespunzător, astfel încât să fie identificate cu ușurință de către populație, dotate cu aer condiționat și apă potabilă care să fie distribuită gratuit.
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Maramureș recomandă respectarea următoarelor măsuri de către populație
- efectuarea deplasărilor în primele ore ale dimineții sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, alternând deplasarea cu repausul, în spații dotate cu aer condiționat (magazine, spații publice etc);
- evitarea zonelor aglomerate, a expunerii la soare și a efortului fizic intens în intervalul orar 11.00-18.00;
- purtarea de haine lejere, subțiri, deschise la culoare, pălării și ochelari de soare;
- consumați fructe și legume sau iaurt; mâncați echilibrat și variat insistând pe produse cu valoare calorică mică;
- hidratarea cu sucuri, apă, sucuri naturale din fructe și ceaiuri (1,5-2 litri pe zi);
- evitarea consumului în cantitate mare a băuturilor care conțin cofeină și zahăr (sucurile carbogazoase);
- evitarea consumului de alimente cu un conținut sporit de grăsimi, în special cele de origine animală;
- evitarea consumului de alcool, care favorizează deshidratarea și diminuează capacitatea organismului de a lupta împotriva căldurii;
- menținerea legăturii cu persoanele în vârstă (rude, vecini, persoane cu dizabilități), interesându-vă de starea de sănătate și oferirea de asistență ori de câte ori au nevoie;
- evitarea lăsării copiilor și a animalelor de companie singure în autoturisme;
- solicitați sfatul medicului la cel mai mic semn de suferință manifestat;
- crearea unui ambient care să nu suprasolicite capacitatea de adaptare a organismului;
- persoanele care suferă de diferite afecțiuni își vor continua tratamentul, conform indicațiilor medicului. Este foarte util ca în perioada caniculară să se consulte medicul curant, în vederea adaptării schemei terapeutice la condițiile existente;
- pentru ameliorarea condițiilor la locul de muncă se va reduce intensitatea și ritmul activităților fizice, se va alterna efortul dinamic cu cel static și se vor alterna perioadele de lucru cu perioadele de repaus, în locuri umbrite ori ventilate corespunzător.















