Obiceuri, credințe, tradiții și superstiții de Sânziene - 4 minute în urmă
24 iunie, ziua în care Sânzienele, Credința și Ia românească se întâlnesc - 20 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 24 iunie 2026 - 1 oră în urmă
Piața jocurilor online în 2026: principalele tendințe observate la nivel european - 11 ore în urmă
Vacanță cu mașina în Grecia? Ce trebuie să știți despre noile amenzi și reguli din 2026 - 14 ore în urmă
„Fabrica de eminescieni” și-a deschis porțile pentru elevii din Baia Mare - 15 ore în urmă
Charlie Ottley pregătește un nou film de promovare a Maramureșului - 16 ore în urmă
Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 16 ore în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 16 ore în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 16 ore în urmă
Cercetări arheologice în Sălsig: Se dorește identificarea locului numit „la Mănăstire”, unde se presupune că ar fi funcționat, în vechime, un astfel de edificiu de cult
În cadrul proiectului de cercetare al Muzeului Județean de Istorie și Arheologie Maramureș – intitulat „Sate, biserici și mănăstiri dispărute din actualul județ Maramureș” – au fost întreprinse cercetări de suprafață în localitatea Sălsig, respectiv pe Dealul Sălsigului, în data de 28 februarie.
Echipa a fost formată din muzeografii arheologi dr. Dan Pop (responsabilul proiectului) și dr. Marius Ardeleanu. Scopul cercetării a fost acela de a identifica locul numit „la Mănăstire”, unde se presupune că ar fi funcționat, în vechime, un astfel de edificiu de cult.
În literatura de specialitate (Petri Mór în „Szilágy Vármegye Monographiája”, vol. IV, Zilah, 1902, p.440) se menționează că, potrivit tradiției locale, pe Dealul Satului, în locul la Mănăstire „a fost o dată un loc de pelerinaj. Astăzi, însă (1902, n.n.), nu există niciun semn al acestui fapt”.
Cercetările arheologilor au pornit de la aprecierea că, foarte probabil, Dealul Satului este același cu Dealul Sălsigului, iar toponimul la Mănăstire ar trebui căutat în acest areal. Dealul Sălsigului este situat, în dreapta văii Burjugului, la vest-nord-vest de satul Sălsig şi la 1.2 km nord-vest de actuala mănăstire din locul numit Făget unde se află, începând din anul 2000, Mănăstirea ortodoxă Făget, cu hramul „Înălțarea Domnului”
Recent, tradiția locală menționează că mănăstirea actuală a fost ridicată ca urmare a unui vis pe care l-a avut preotul Cornel Bot. Acesta susține că, în Joia Mare, i s-a arătat Dumnezeu în vis și l-a încredințat să zidească o mănăstire în locul numit Dealul Mănăstirii, iar cu ajutorul unui bătrân ar fi găsit locul cu pricina, undeva pe drumul Asuajului.
Documentele cunoscute până în momentul de față nu menționează o mănăstire în această locație. De asemenea, nici pe hărțile mai vechi sau mai noi un astfel de edificiu nu apare reprezentat. Cercetările efectuate, pe o suprafață relativ restrânsă în jurul dealului Sălsigului, nu au dus la identificarea de vestigii arheologice.








