Trei ierarhi vor sluji la Mănăstirea Scărișoara Nouă de praznicul Nașterii Sfântului Ioan Botezătorul - 2 minute în urmă
14 echipe s-au întrecut la concursul gastronomic „Flori de Sânziene”; Cine a câștigat competiția de la Tăuții Măgherăuș - 10 minute în urmă
Talentatele Patricia Moldovan și Victoria Petrenciuc vor reprezenta Maramureșul la Festivalul-concurs naţional „Ileana Sărăroiu” - 28 minute în urmă
Lucaciștii au obținut rezultate de excepție la etapa națională a Concursului „Terra – Mica Olimpiadă de Geografie” - 40 minute în urmă
23 iunie, s-a născut bibliograful și istoricul literar Săluc Horvat - 46 minute în urmă
Spitalul Județean Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare își consolidează dotările cu un nou sistem de radiografie digitală - 50 minute în urmă
Sărbătoare în Episcopia Maramureșului și Sătmarului: Preasfinţitul Părinte Iustin își aniversează ziua de naștere - 1 oră în urmă
Prognoza meteo Maramureș, marți 23 iunie 2026 - 2 ore în urmă
Adrian Ioan Veștea nu a întrunit majoritatea necesară pentru funcția de premier - 9 ore în urmă
Îndrăgita Maria Mihali a absolvit Universitatea Națională de Muzică din București - 12 ore în urmă
Campionatul Național Școlar de Șah pe clase GSL: Iulia-Maria Avram, eleva Școlii „Dimitrie Cantemir” Baia Mare, locul I la fete clasele a III-a și a IV-a
Campionatul Național Școlar de Șah pe clase GSL: Iulia-Maria Avram, eleva Școlii „Dimitrie Cantemir” Baia Mare, locul I la fete clasele a III-a și a IV-a.
Că avem tineri talentați deja o știm foarte bine. Dar iată că este plăcut de tot că avem ocazia de a arăta în fiecare săptămână cum unii copii reușesc performanțe notabile în diverse domenii de activitate.
Astăzi vom vorbi despre șah și despre Iulia Avram, o tânără care a reușit să obțină locul întâi la campionatul național organizat în Capitală, la grupa sa de vârstă. Este vorba despre un campionat pe clase, iar Iulia a câștigat clasa a IV-a, la ediția din 2023.
„În perioada 17-20 Iulie, la București, a avut loc Campionatul Național pe Clase GSL, unde sportiva Avram Iulia, legitimată la Clubul Tinerii Lei Baia Mare, a reprezentat Școala Gimnazială Dimitrie Cantemir Baia Mare, ocupând locul 1 la clasa a IV-a. Felicitări, Iulia, pentru acest minunat rezultat, ești minunată. Îți dorim succes in continuare și la cat mai multe trofee”, arată antrenorul Adrian Lucian Griga. Vezi rezultatele integrale AICI!
C.Ț.




















