Era evident!: Se prelungește carantina zonală în cazul comunei Recea - 30 minute în urmă
Statistică Maramureș: Faza de autorecenzare a recensământului de probă începe zilele viitoare. Incluse, 1.212 locuințe din Baia Mare și Cicârlău - 3 ore în urmă
Pași către normalitate: Sistem nou de încălzire la Spitalul Municipal Sighetu Marmației. Proiectul, implementat prin finanțare norvegiană - 3 ore în urmă
Flăcări criminale în Baia Mare: Un bărbat de 54 de ani, găsit de pompieri carbonizat în locuință. Incendiul, pe strada Ferestrăului (FOTO) - 4 ore în urmă
Cum se face școală în scenariul roșu. Au apărut noutăți după ce Ministerul Educației și cel al Sănătății au modificat ordinul comun - 14 ore în urmă
Vremea exactă în Maramureș, duminică, 7 martie - 17 ore în urmă
Când trecem la ora de vară 2021. Ceasurile vor trebui date cu o oră înainte - în urmă
Un brazilian convertit la Ortodoxie spune că România îl liniștește: „Duhul păcii coboară peste țară prin lucrarea Bisericii” - în urmă
Un fotograf din Anglia a surprins, de la țărm, un vapor zburător în largul mării. Care este explicația - în urmă
Situația actualizată în Maramureș: Restricții importante în nouă UAT-uri, pe lângă cele patru deja carantinate. Vezi lista completă a măsurilor care trebuie respectate - în urmă
Petreceri de Crăciun și Revelion: Arafat: „În casa omului nu poți pune numărul maxim. Recomandabil e să rămână în rândul familiei”
Raed Arafat spune că autoritățile nu pot impune un număr maxim de persoane care să participe la petrecerile de Crăciun și de Revelion care au loc în casele românilor, dar recomandă ca la aceastea să vină doar cei apropiați, din rândul familiei, potrivit hotnews.ro.
„Nu este vorba de număr maxim, aici nu s-a pus număr maxim. Mai ales în casa omului nu poți să pui numărul maxim care este. Ce este recomandabil este ca lumea să rămână în rândul familiei, imediat apropiate. Adică cei cu care oricum te întâlnești în fiecare zi, fără să porți mască, fără să te distanțezi. Adică cei apropiați, cu care stai cu ei. Asta e recomandarea, dacă vrem să evităm orice problemă. În rest, dacă vrei să vină și alți prieteni la tine trebuie să măcar să respecți regulile, în sensul în care să fie distanțare, să fie lumea distanțată, care e greu în casă, știm foarte bine”, a spus Arafat, într-un interviu pentru Știrile ProTV.
Cât privește mesele festive de Crăciun și Revelion organizate în unitățile de cazare a turiștilor, secretarul de stat atrage atenția că restaurantele hotelurilor pot funcționa la o anumită capacitate, care este determinată de incidența cazurilor de infectare cu Covid-19 în localitatea respectivă.
”Știți foarte bine. Sub 1,5 la mie incidență, capacitatea este la 50 %. Între 1,5 până la 3 la mie, capacitatea este de 30 %. Și peste 3 la mie, în mod normal, rămân numai cei care sunt cazați în hotel. Dar capacitatea acestor locații nu poate depăși 50 %”, a precizat el.
Românii vor petrece sărbătorile de iarnă cu restricții adoptate de autorități pe fondul pandemiei de COVID-19. Comitetul Național pentru Situații de Urgență a decis joi prelungirea stării de alertă în România, astfel că va rămâne în vigoare inclusiv interdicția de a circula după ora 23.00.