Doar un egal acasă și CS Minaur rămâne pe locul 6 - 10 minute în urmă
3 mai, Ziua Mondială a Libertății Presei - 41 minute în urmă
Prognoza meteo Maramureș, duminică 3 mai 2026 - 2 ore în urmă
Aur pentru o maramureșeancă la Olimpiada sportului liceal militar - 12 ore în urmă
Campania Educațională „Hai la liceu!” a ajuns și la elevii din Remetea Chioarului - 15 ore în urmă
Pilier din Georgia pentru „zimbri” - 15 ore în urmă
Val de premii obținute de elevii Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” la concursurile școlare de chimie - 16 ore în urmă
Sesiunea Internațională de Comunicări Științifice Studențești „Nord- perspective interdisciplinare” revine cu ediția a VIII-a, la Facultatea de Litere - 17 ore în urmă
George Simion participă mâine la Sâmbra Oilor din Satu Mare - 18 ore în urmă
Activități dedicate insectelor la Centrul Comunitar Multifuncțional din Baia Mare - 18 ore în urmă
Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției Maramureș, inaugurat în prezența lui Raed Arafat
Sâmbătă, 16 martie, la ora 11,00, va avea loc inaugurarea Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției Maramureș.
Evenimentul va avea loc la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență ”George Pop de Băsești” Maramureș, situat pe strada Vasile Lucaciu, nr. 87, din Baia Mare. La activitate va participa și secretarul de stat Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență.
Proiectul a fost finanțat prin Programul Transfrontalier Ungaria – Slovacia – România – Ucraina 2014-2020 și are ca obiectiv general implementarea unui sistem informațional de management și coordonare în situații de urgență în regiunea de frontieră a Maramureșului și a Transcarpatiei ce va crește predicția, operabilitatea și calitatea intervențiilor.
Obiectivele specifice sunt construirea unui centru integrat pentru coordonarea și conducerea intervențiilor în situații de urgență în județul Maramureș pe str. Vasile Lucaciu nr. 87 și digitalizarea rețelei de comunicații de urgență în Transcarpatia. În cadrul implementării s-a achiziționat și o stație specială de telecomunicații. Valoarea totală a proiectului este de 2.822.958,01 euro respectiv aproximativ 14.114.790,05 lei cu TVA, din care: finanțarea programului este de 1.168.250,16 euro, respectiv 5.841.250,8 lei cu TVA, cofinanțarea Consiliul Județean Maramureș 292.062,55 euro respectiv 1.460.312,75 lei cu TVA, cheltuieli complementare 1.362.645,30 euro respectiv 6.813.226,5 lei cu TVA.
C.Ț.








