Campionatul European de Sud-Est, 23-27 august: Clubul Sportiv „Știința Electro Sistem” din Baia Mare a obținut 11 medalii, la orientare în alergare

Performanță uriașă pentru sportivii României și ai CS Știința Electro Sistem Baia Mare, la Campionatul European de Sud-Est, care s-a desfășurat în 23-27 august, la Sarajevo, în Bosnia-Herțegovina.

Reprezentanții României au obținut locul 1 pe națiuni la această competiție, iar asta și datorită rezultatelor formidabile ale sportivilor băimăreni, care și-au trecut în palmares un număr de 11 medalii la probele competiției.

Ca atare, podiumul a fost alcătuit din România, Bulgaria și Turcia, pe națiuni, în condițiile în care au participat 500 sportivi din 11 țări. Iar 7 sportivi ai clubului băimărean au obținut cel puțin o medalie. De remarcat este prestația lui Cătălin Vădean, care a obținut trei locuri pe podium din patru posibile, din care două recompensate cu medalia de aur.