„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 2 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 4 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 6 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 6 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 6 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 7 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 7 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 9 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 9 ore în urmă
Atleții maramureșeni Marian David și Andreia Hryn, la finala Campionatului Național U18 de la Craiova - 9 ore în urmă
Campionatul European: Clubul Sportiv Dragonul Baia Mare a obținut, la Cluj-Napoca, noi rezultate frumoase, „recolta” totală constând în: 7 medalii!
Campionatul European: Clubul Sportiv Dragonul Baia Mare a obținut, la Cluj-Napoca, noi rezultate frumoase, „recolta” totală constând în: 7 medalii!
În perioada 25-30 aprilie 2023, la Cluj-Napoca a avut loc Campionatul European de Taekwon-do I.T.F. pentru junior 1 și seniori. Sportivii de la CS Știința – Dragonul Baia Mare au obținut 7 medalii europene.
România a obținut Locul I între cele 30 de națiuni participante la Campionatul European de Taekwon-do ITF de la Cluj-Napoca. Cu 10 medalii de aur din totalul de 34, alături de cele 9 de argint și 15 de bronz România a ocupat locul I pe națiuni la recent încheiata competiție europeană, desfășurată la Cluj-Napoc, în perioada 25-30 aprilie 2023.
„Pe parcursul competitiei au fost niște treceri de la agonie la extaz, din punct de vedere al sentimentelor, dar într-un final am reușit să rămânem locul 1 în Europa ca națiune”, arată Cosmin Oprescu, președintele Federației Române de Taekwon-do ITF.
„Sportivii legitimați la CS Știința – Dragonul Baia Mare au obținut la această ediție a Campionatului European de Taekwon-do un rezultat impresionat, aducând la Baia Mare 7 medalii europene ( 1 medalie de aur + 3 medalii de argint + 3 medalii de bronz). Aducem numeroase medalii internaționale în Baia Mare și creștem prestigiul județului Maramureș prin prezența sportivilor pe podium la competițiile europene și mondiale”, arată Dan Goron, antrenor al Lotului Național de Taekwon-do ITF, antrenor emerit 6 dan, președintele clubului băimarean și tototată secretar general al Federației Române de Taekwon-do ITF.
Cele 7 medalii europene:
– Cosmin Zetea
– locul 1 – medalie de aur la proba spargere forță echipă seniori
– locul 2 – medalie de argint la tull echipă seniori
– locul 3 – medalie de bronz la proba spargere individual seniori
– Dora Ivasuc
– locul 2 – medalie de argint la proba tull 2 dan individual senioare
– locul 3 – medalie de bronz la proba tull echipă senioare
– Ștețco Rareș
– locul 2– medalie de argint la proba spargere forta echipă juniori 1
– locul 3 – medalie de bronz la proba luptă echipă juniori 1.
C.Ț.















