Campionat Mondial de Orientare 2023 în Maramureș: Atletul Cătălin Vădean, Electro Sistem Baia Mare, cel mai bun timp al României, la medie distanță

Pentru a treia probă la rând, atletul Cătălin Vădean, legitimat la Clubul Sportiv Știința Electro Sistem Baia Mare, a obținut cel mai bun timp pentru echipa României.

Dacă zilele trecute a obținut cel mai bun timp la sprint și împreună cu echipa la ștafetă mixtă, acum a obținut cel mai bun timp la proba de medie distanță, ocupând, astfel, locul 31.

Proba de medie distanță din cadrul Campionatului Mondial de Tineret s-a desfășurat pe un traseu amenajat la Cavnic, în lungime totală de 4,9 kilometri. Concurența fiind foarte mare, cu sportivi din țări cu tradiție în acest sport, este greu să obții medalii. Dar iată că sportivul băimărean a avut rezultate promițătoare, fiind cel mai bun din echipa României.

Cătălin Vădean a avut un timp la 5 minute și 18 secunde de învingător, suedezul Hannes Mogensen. Și la proba feminină, cea mai bună clasare a României a venit tot din partea unei băimărence, Andreea Manu, de asemenea legitimată la Clubul Sportiv Știința Electro Sistem Baia Mare. Ea s-a clasat pe locul 88. La această probă au participat 169 sportivi din cele 41 țări.