Jucător de la Minaur convocat la lotul național pentru Campionatul European U20 - 22 minute în urmă
Istvan Kovacs, delegat la un meci jubiliar, cel cu numărul 1000, la Cupa Mondială - 54 minute în urmă
Medalie de argint pentru Cristian Pop, elev al Colegiului „Mihai Eminescu” Baia Mare, la concursul național „Be legal, be cool” - 1 oră în urmă
Cununi de lauri pe creștetele olimpicilor de la Colegiul „Vasile Lucaciu” Baia Mare pentru rezultatele de excepție în competițiile naționale de limba și literatura română - 1 oră în urmă
Investitorii turci se uită spre Maramureș - 1 oră în urmă
Ateliere de creație la Muzeul Satului Maramureșean - 2 ore în urmă
Accident cu opt răniți în Borșa - 4 ore în urmă
Amplă acțiune a polițiștilor în Vălenii Lăpușului - 5 ore în urmă
Au început înscrierile pentru Festivalul Ceaunelor și Grătarelor de la Muzeul „La lelea Ruzale” din Vima Mică - 6 ore în urmă
„Cu IA pe bicicletă”: Traseu prin Baia Mare și spectacol folcloric de excepție la Muzeul Satului - 6 ore în urmă
Alertă la mare înălțime: În județul Maramureș, un bărbat a primit astăzi sprijinul salvatorilor montani, după ce s-a rănit cu drujba (FOTO)
Alertă la mare înălțime! În județul Maramureș un bărbat are nevoie de sprijinul salvatorilor montani după ce și-a tăiat piciorul cu drujba!
Acțiune în derulare a Serviciului Public Județean (SPJ) Salvamont Maramureș în zona Igniș – Izvoare, miercuri, 15 septembrie, în jurul orei 15.30.
Apelul venit prin 112 i-a anunțat despre accidentul unui bărbat care, în timp ce se afla în pădure, s-a taiat la nivelul membrului inferior cu drujba. Așadar, el are nevoie urgentă de îngrijiri medicale.
Salvatorii montani aflați în zonă au intervenit extrem de rapid, astfel că victima era în stare stabilă. Barbatul accidentat a fost pregătit în vederea predării echipajului medical de urgență, care s-a deplasat către zona menționată, arată reprezentanții Salvamont Maramureș.
În scurt timp, bărbatul în vârstă de 54 ani care a suferit o plagă tăiată la membrul inferior stâng a fost predat echipajului SMURD, după care a fost transportat la UPU Baia Mare. Acțiunea s-a încheiat. Salvatorii montani s-au retras la baza Salvamont.
C.Ț.


















