Cristina Virga, o tânăra cu rădăcini românești, a devenit Miss Roma 2026 - 4 minute în urmă
Incredibil! Mesaje ofensatoare și vopsea neagră pe statuile Fecioarei Maria de la Medjugorje - 1 oră în urmă
Noi reguli pentru declarațiile de avere ale demnitarilor și funcționarilor publici - 2 ore în urmă
Sportivi din Baia Mare, pe podium la Competiția Internațională de Wing Chun din China - 3 ore în urmă
Apel umanitar pentru o tânără mamă din Sighetu Marmației care se pregătește pentru un transplant de măduvă - 3 ore în urmă
Breb: 12 case tradiționale, readuse la viață - 4 ore în urmă
Mircea Lucescu, legenda fotbalului românesc, ar fi împlinit astăzi 81 de ani - 4 ore în urmă
Colaborare instituțională pentru copii: Ziua Porților Deschise la ITPF Sighetu Marmației - 6 ore în urmă
Deliciile copilăriei la Centrul CASPEV: Copiii și senioarele din Baia Mare au preparat pancove împreună - 7 ore în urmă
Elevi din București și Pitești au descoperit meșteșugurile tradiționale la atelierele Școlii Rădăcinilor Străbune - 7 ore în urmă
AJPIS Maramureş: Rezultatele verificărilor efectuate în centrele pentru vârstnici
În perioada 30 octombrie – 15 decembrie a fost efectuată o campanie de control în centre rezidențiale destinate persoanelor vârstnice, persoanelor adulte aflate în dificultate și persoanelor adulte cu dizabilități.
Campania a fost derulată de către Serviciul inspecție socială din cadrul AJPIS Maramureș în paralel cu colegii acestora de la ITM Maramureș și a avut ca obiectiv 43 de servicii sociale din județ, arată oficialii AJPIS Maramureș.
Au fost controlate un număr de 15 servicii de tip ”locuință maxim protejată”, 13 servicii de tip ”centru rezidențial pentru vârstnici”, 7 servicii de tip ”centru de îngrijire și asistență”, 3 servicii de tip “unitate de asistență medico-socială”, 2 servicii de tip “azil de noapte” și câte un serviciu de tip ”centru de abilitare și reabilitare pentru persoane cu dizabilități”, ”cămin pentru tineret”,” centru social de tranzit pentru tinerii care părăsesc sistemul de protecție”.
”Numărul total de beneficiari rezidenți în aceste locații este de 870 dintre care 447 persoane vărstnice, 260 persoane cu dizabilități și 87 persoane adulte în dificultate. Un număr de 23 servicii controlate sunt publice celelalte 20 sunt private. Controalele efectuate au evidențiat în 5 locații depășiri privind numărul de beneficiari avizat ca și capacitate de cazare. În unul dintre servicii s-a constatat și subdimensionare privind personalul necesar pentru îngrijire. Au fost lăsate măsuri cu termene de remediere a acestor deficiențe. Nu au fost aplicate sancțiuni contravenționale”, arată Ovidiu Morar, director al AJPIS Maramureș.
C.Ț.














