„Noroc bun!” a răsunat din nou la Baia Sprie. Parada asociațiilor miniere din România și Slovacia - 6 minute în urmă
15 august, între credință și tradiție. De ce aceeași sărbătoare poartă mai multe nume - 3 ore în urmă
Așa arată Sfânta Maria Mare la Moisei: o mănăstire veche de secole și o tradiție care continuă să adune generații întregi în jurul ei - 4 ore în urmă
Mese de ping-pong, montate în zonele de joacă de pe malul Săsarului în Baia Mare. Vor urma și altele - 6 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XXVI) - 7 ore în urmă
Maramureșul, prezent la Catedrala „Sfânta Maria” din Cleveland, SUA. „Comorile Izei”, alături de românii din diaspora - 7 ore în urmă
Oaspeți din Bruxelles și Slovacia, la „Dorul pâinii de Acasă”. Tradițiile Maramureșului, descoperite la Muzeul Satului din Baia Mare - 8 ore în urmă
O nouă carte despre istoria mineritului din Baia Sprie. Gheorghe Muntean continuă povestea unei lumi care a definit orașul - 9 ore în urmă
Găvrilă Hotico Herenta, meșterul din Ieud care a salvat bisericile de lemn ale Maramureșului - 10 ore în urmă
15 august 1945, s-a născut rapsodul Dumitru Dobrican - 11 ore în urmă
Restricții pentru camioanele de peste 7,5 tone în Maramureș și alte 34 de județe din cauza caniculei
Maramureșenii care lucrează în domeniul transporturilor sau folosesc autovehicule de mare tonaj trebuie să țină cont de noile restricții de circulație impuse din cauza temperaturilor extreme. Marți, 30 iunie, între orele 12:00 și 20:00, circulația vehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone va fi restricționată pe drumurile naționale, drumurile expres și autostrăzile din 35 de județe, printre care și Maramureș.
Măsura a fost luată în baza avertizărilor meteorologice emise de Administrația Națională de Meteorologie, care a anunțat coduri Galben, Portocaliu și Roșu de caniculă, cu temperaturi foarte ridicate și disconfort termic accentuat. Potrivit autorităților, restricțiile au rolul de a proteja carosabilul. La temperaturi extreme, asfaltul se înmoaie, iar circulația vehiculelor foarte grele poate provoca deformări permanente ale drumurilor, crescând totodată riscul producerii unor incidente în trafic.
Pe lângă Maramureș, restricțiile sunt valabile și în județele Galați, Vrancea, Vaslui, Bacău, Iași, Neamț, Botoșani, Suceava, Bistrița-Năsăud, Satu Mare, Bihor, Sălaj, Cluj, Arad, Timiș, Caraș-Severin, Hunedoara, Alba, Mureș, Sibiu, Harghita, Covasna, Brașov, Mehedinți, Gorj, Vâlcea, Dolj, Olt, Teleorman, Argeș, Dâmbovița, Prahova, Giurgiu și Ilfov.
Autoritățile precizează că restricțiile nu se aplică tuturor transporturilor. Sunt exceptate, printre altele, transportul de persoane, animalele vii, produsele perisabile, carburanții, apa potabilă și băuturile răcoritoare, produsele alimentare, mărfurile transportate la temperatură controlată, transporturile poștale, cele funerare, vehiculele de intervenție, utilajele pentru întreținerea drumurilor, precum și transporturile realizate în cadrul Sistemului Garanție-Returnare (SGR). De asemenea, vor putea circula vehiculele implicate în situații de urgență, cele care distribuie apă și alimente în zone afectate de calamități, precum și utilajele folosite pentru lucrările de construcție și întreținere a infrastructurii rutiere.
Transportatorii sunt sfătuiți să își planifice din timp cursele și să evite deplasările în intervalul în care restricțiile sunt în vigoare, pentru a preveni întârzierile și eventualele sancțiuni. Totodată, șoferii trebuie să urmărească informațiile transmise de autorități, deoarece durata sau aria restricțiilor poate fi modificată în funcție de evoluția condițiilor meteorologice.
Sursa FOTO: Făclia
Vasile Petrovan
Citește și:
Caniculă în Baia Mare: puncte de hidratare funcționale între orele 11:00–17:00














