Poliția Locală Baia Mare atrage atenția asupra folosirii articolelor pirotehnice - 12 minute în urmă
Magia Crăciunului, adusă pe scenă la Concertul caritabil din Tăuții Măgherăuș - 52 minute în urmă
14 decembrie – un an de la trecerea la cele veșnice a lui Mircea Diaconu - 2 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș – 14 decembrie 2025 - 3 ore în urmă
Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 12 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 13 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 14 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 14 ore în urmă
Ultima noapte a lui Nichita Stănescu - 15 ore în urmă
Victorie fără dureri de cap pentru CS Minaur cu „lanterna roșie” - 16 ore în urmă
Acțiuni de instruire ale polițiștilor maramureșeni cu operatorii de transport școlar și cu directorii unităților de învățământ
Dat fiind că mai e puțin până începe școala, polițiștii Serviciului Rutier și cei ai Biroului de Siguranță Școlară au desfășurat, ieri, sesiuni de instruire la care au luat parte operatorii de transport școlar din județul Maramureș și directorii unităților de învățământ. Acestora le-au fost prezentate aspectele legislative privind transportul de persoane, precum și necesitatea adoptării unei conduite preventive pe timpul efectuării transportului de elevi.
În perioada care urmează, în colaborare cu unitățile de învățământ, polițiștii din cadrul Biroului de Siguranță Școlară și cei ai Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității vor desfășura sesiuni de informare pentru elevi și profesori, având ca tematică prevenirea consumului de droguri, precum și combaterea violenței în școli și a bullying-ului.
Sursa foto: IPJ Maramureș










