Vasile Deac „Moșu” va fi condus azi pe ultimul drum; PS Iustin va oficia slujba de înmormântare - 6 minute în urmă
Centrul Cultural Borșa va găzdui un eveniment special care îmbină arta vizuală și muzica - 18 minute în urmă
Un artist francez aduce în prim-plan frumusețea satului maramureșean, într-o expoziție de fotografie vernisată la Muzeul Satului Baia Mare - 34 minute în urmă
Alertă alimentară! Produs retras din magazinele Lidl și Kaufland - 1 oră în urmă
Lucacistul Adrian Dumitru, medalie de aur din partea Societății Române de Fizică - 2 ore în urmă
Vești bune pentru Maramureș și sistemul educațional - 2 ore în urmă
Aventură cu tiroliană și obstacole pentru copii la Muzeul Satului Baia Mare - 3 ore în urmă
Prof. univ. dr. Corin Braga a fost ales membru corespondent al Academiei Române - 3 ore în urmă
Concurs de angajare la Direcția de Asistență Socială Baia Mare - 4 ore în urmă
Trei ierarhi la hramul Mănăstirii Scărișoara Nouă - 4 ore în urmă
A avut loc recepția lucrărilor la Biserica Ortodoxă „Înălțarea Domnului” din Târgu Lăpuș
Se împlinesc 20 de ani de la momentul în care Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul ortodox al Maramureșului și Sătmarului, a dat binecuvântare pentru începerea construirii Bisericii Ortodoxe „Înălțarea Domnului” din Târgu Lăpuș.
Ieri, 21 ianuarie, la finalizarea lucrărilor de construire s-a întrunit Comisia de recepție a lucrărilor. Aceasta a fost alcătuită din Vlad Andrei Herman, primarul orașului Tg. Lăpuș, Călin Andrei Bud, viceprimarul orașului, Anamaria Gherman, arhitectul șef al orașului, ing. Ovidiu Șunea, reprezentant al Inspectoratului de Stat în Construcții Maramureș, arh. Victor Mihiș, proiectantul bisericii, ing. Liviu Țapu, proiectant al structurii de rezistență, ing. Cureu Ionela, diriginte de șantier, și ing. Cureu Adrian, reprezentant al Consiliului parohial.
Comisia a analizat lucrările efectuate și documentația aferentă și a constatat că sunt îndeplinite toate aspectele legale și tehnice în vederea recepționării lucrării. De asemenea, au fost aduse cuvinte de prețuire pentru această lucrare emblematică a orașului Tg. Lăpuș și pentru întreaga activitate a Parohiei Ortodoxe „Înălțarea Domnului”.
La momentul recepționării au participat și o parte dintre membrii Consiliului parohial, mulți dintre ei fiind și inițiatorii și susținătorii acestei bisericii pe parcursul celor 20 de ani, informează pr. protopop Florin Stan.
Foto: Nicoleta Bud
















