Prognoză meteo pentru Maramureș, sâmbătă 27 iunie 2026 - 5 minute în urmă
„Târgul de Sânziene” din Târgu Lăpuș a adus în prim-plan tradiția și meșteșugurile Țării Lăpușului - 10 ore în urmă
Noul terminal al Aeroportului Internațional Maramureș va fi inaugurat marți, 30 iunie - 12 ore în urmă
Baia Mare devine, pentru o săptămână, capitala biodiversității urbane printr-un proiect Erasmus internațional - 14 ore în urmă
Bogdan Loghina de la ACS Dragonul Baia Mare, calificat oficial ca antrenor de Taekwon-do ITF - 14 ore în urmă
Psiholog psihoterapeut Cecilia Ardusătan: Momentul acela de tăcere – de ce ne sună (sau nu) copiii când au dat de bucluc? - 14 ore în urmă
Experiență profesională și culturală în Portugalia pentru elevii Liceului Tehnologic „George Barițiu” din Baia Mare - 15 ore în urmă
David Popovici, cel mai rapid în serii la 50 m liber la Roma! Românul a înotat în 21,92 secunde - 15 ore în urmă
Colonia Pictorilor din Baia Mare organizează ateliere artistice de vară pentru copii și adulți - 16 ore în urmă
Ziua Drapelului Național a fost marcată în Baia Mare prin ceremonie religioasă și militară - 17 ore în urmă
817 copii au participat la programul educațional „Muzeul Viu” în anul școlar care s-a încheiat recent
Și în anul 2022, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș a continuat să deruleze programul educațional „Muzeul Viu”.
Au fost propuse următoarele proiecte:
-Ucenicul croitor.Breasla croitorilor din Baia Mare
-Să scriem frumos, atelier de caligrafie
-Laboratorul cu minuni arheologice
-Călătorie în lumea monedelor
-Unelte din piatră în preistorie
-Selfie la muzeu
-Ceramica pentru toți. Formă și utilitate de-a lungul timpului
-Sigilii și simboluri medievale din baia mare
-Vânătoare de comori în adâncuri
-Învățăm să desenăm artefacte la muzeu
-Cercetaș în oraș – orașul meu, ieri și azi
-Podoabe și accesorii de-a lungul timpului
Programul s-a desfășurat în perioada 28 februarie – 31 mai și a inclus, pe lângă aceste teme, participarea la atelierele destinate sărbătorilor de 1 și 8 Martie, respectiv la cele consacrate Sărbătorilor Pascale.
Activitățile s-au desfășurat în spațiul destinat educației muzeale, amenajat în anul 2019 la sediul muzeului, atmosfera plăcută și relaxantă fiind propice pentru participarea activă a copiilor atât la partea teoretică a proiectului, cât, mai ales, la cea practică, în atelierul din cadrul căruia, sub îndrumarea personalului de specialitate muzeal aceștia au confecționat diferite obiecte corespunzătoare temei alese.
Timpul alocat unui atelier educațional a fost, în medie, de o oră jumătate. Ca suport pentru învăţarea mai ușoară a istoriei, la lecțiile interactiv-creative, pe diferite teme, s-au utilizat pentru exemplificare bunuri culturale din patrimoniul muzeului nostru, iar unele teme s-au desfășurat și în expozițiile muzeale.
La proiectele din cadrul programului „Muzeul Viu” au participat 817 copii, dintre care la atelierele dedicate zilelor de 1 și 8 Martie – 181 copii iar la atelierele dedicate Sărbătorilor Pascale – 277 copii.
Astfel, în prima jumătate a anului au fost activi în cadrul atelierelor educaționale preșcolari din Baia Mare, de la Grădinița ,,Floare de Colț”. Dintre școlarii din Baia Mare, menționăm elevii de la Școala Gimnazială „Dimitrie Cantemir”, Școala Gimnazială „Nicolae Iorga”, Școala Gimnazială „Avram Iancu”, Școala Gimnazială „Nichita Stănescu”, Școala Gimnazială „Al. Ioan Cuza”, Școala Gimnazială „I.L. Caragiale”, Școala Gimnazială „Al. Ivasiuc”, Colegiul de Arte, Școala Gimnazială ,,George Coșbuc”, Școala Gimnazială ,,Avram Iancu”, Școala Gimnazială Nr. 18, iar din alte localități, Școala Gimnazială Baia Sprie, Școala Gimnazială Cetățele, Școala Gimnazială Recea, Școala Gimnazială Groși, Școala Gimnazială Ariniș.
„Mulțumim tuturor pentru participare și sperăm să ne revedem sănătoși în anul școlar 2022-2023” – transmit cei de la Muzeul de Istorie.






