Sântionul de Primăvară: Povești, mărțișoare și amintiri la Casa de Cultură din Tăuții Măgherăuș - 11 minute în urmă
Ștefan Ioan Gherghel, unul dintre cei mai mari înotători ai României, a devenit Cetățean de Onoare al municipiului Baia Mare - 25 minute în urmă
Peste 700 de amenzi pentru viteză într-o săptămână - 30 minute în urmă
Orașul Baia Sprie promovează cultura și arta în cadrul proiectului transfrontalier BBC - 42 minute în urmă
Băimăreanul Alexandru Răchișan, pe podium la Festivalul de Șah Pegas Winter de la Cluj-Napoca - 51 minute în urmă
Misiune grea pentru Știința Explorări în manșa a doua a sferturilor Cupei României - 3 ore în urmă
„Expoziția Banilor” la Liceul „Ep. Dr. Alexandru Rusu” Baia Mare: elevii au expus colecții fascinante de bancnote și monede - 3 ore în urmă
Când cel care trebuie să apere legea ajunge să o încalce - 3 ore în urmă
5 elevi ai Colegiului Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare s-au calificat la etapa județeană în cadrul Olimpiadei Naționale de Inteligență Artificială - 4 ore în urmă
Rezultate remarcabile pentru doi șahiști ai Clubului de Șah „Tinerii Lei” în cadrul competițiilor desfășurate la Cluj-Napoca și Timișoara - 4 ore în urmă
22 de elevi fac practică la Jandarmeria Maramureș
Începând de astăzi, 30 ianuarie, 22 de elevi jandarmi se află în stagiu de practică la Jandarmeria Maramureş. 21 sunt de la Şcoala Militară de Subofiţeri Jandarmi „Petru Rareş” din Fălticeni, iar 1 de la Şcoala Militară de Subofiţeri Jandarmi „Grigore Alexandru Ghica” din Drăgășani.
În perioada stagiului de practică, elevii fac parte din efectivele unităţii şi îşi desfăşoară activitatea în timpul programului de lucru fiind angrenaţi în activităţile specifice jandarmilor dar nu vor întocmi acte procesuale şi procedurale de constatare şi sancţionare în nume propriu, participând doar alături de tutorii profesionali la redactarea unor astfel de documente.
Ei sunt repartizaţi să desfăşoare activităţi specifice în cadrul structurilor din Inspectoratul de Jandarmi Judeţean „Pintea Viteazul” Maramureş și sunt coordonaţi şi îndrumaţi în toată perioada de către tutori profesionali cu experienţă în activitatea profesională urmărindu-se realizarea obiectivelor şi măsurilor prevăzute în programa stagiului de practică.
„Le urăm succes elevilor aflaţi în practică, iar după absolvire îi aşteptăm să întărească rândurile jandarmilor maramureşeni” – transmit reprezentanții IJJ Maramureș.















