Primele cete de colindători au ajuns la Catedrala Episcopală, gazde fiind PS Iustin și PS Timotei Sătmăreanul - 13 minute în urmă
Prins conducând prin Baia Mare cu 103 km/h și cu 0,92 mg/l alcool pur în aerul expirat - 2 ore în urmă
Casa de Cultură a orașului Seini a fost cuprinsă de magia Crăciunului, în cadrul concertului de colinde și muzică religioasă - 2 ore în urmă
Experiențe mai sigure pentru jucători, cu ajutorul ghidurilor de cazino și jocurilor demo - 2 ore în urmă
Biserica ortodoxă din Fânațe va găzdui prima ediție a concertului „Colind străbun la Nașterea Domnului” - 2 ore în urmă
O zi plină de energie la Târgu Lăpuș: 3 evenimente sportive s-au desfășurat cu succes - 2 ore în urmă
A apărut un număr dublu al revistei „Nord Literar” - 3 ore în urmă
Excelență și inovație: Prof. univ. dr. emerit Petru Dunca, în dialog cu prof. dr. ing. Vasile Țopa, rectorul UTCN (VIDEO) - 3 ore în urmă
Preasfințitul Părinte Episcop Iustin a slujit la Parohia Ortodoxă „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Baia Mare - 4 ore în urmă
Peste 24 de milioane de lei pentru utilaje destinate drumurilor județene - 4 ore în urmă
Numeroase cazuri de violență în familie în ultimele zile
În acest weekend, în Maramureș, numeroase cazuri de violență în familie au fost sesizate poliției.
În 5 ianuarie, polițiștii băimăreni au fost sesizați de un minor de 16 ani că tatăl său provoacă scandal și o amenință pe mama sa. Deplasați la fața locului, polițiștii au identificat apelantul, pe tatăl acestuia, un bărbat de 59 de ani și pe mama de 54 de ani. Bărbatul și-ar fi amenințat membrii familiei, ar fi provocat scandal și ar fi distrus bunuri din locuință. În cauză, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele bărbatului și au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de violență în familie.
De asemenea, în 5 ianuarie, polițiștii din Sighetu Marmației au fost sesizați prin plângere de o femeie de 48 de ani despre faptul că fostul concubin în vârstă de 40 de ani a amenințat-o. În cauză, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele bărbatului și au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de amenințare.
În aceeași zi, la ora 23.30, o femeie de 34 de ani a reclamat că a fost amenințată de concubinul său. Bărbatul de 41 de ani și-ar fi amenințat concubina și ar fi agresat-o fizic. În cauză, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele bărbatului și au întocmit dosar penal.
Sâmbătă, 6 ianuarie, la ora 13.29, polițiștii au fost sesizați de o femeie că o vecină de-a sa a fost agresată de un membru al familiei și strigă după ajutor. Deplasați la fața locului, polițiștii au identificat victima, o femeie de 95 de ani. Aceasta prezenta urme de violență la nivelul membrelor superioare și a feței, motiv pentru care a fost transportată la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit faptul că fiul victimei, un bărbat de 45 de ani, este făptașul. Acesta a părăsit locul faptei până la sosirea polițiștilor. În cauză a fost emis un ordin de protecție provizoriu pe numele bărbatului și au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de violență în familie.
Sâmbătă noaptea, la ora 02.50, polițiștii băimăreni au fost sesizați prin 112 de o femeie de 45 de ani că soțul său provoacă scandal și a agresat-o fizic. În cauză, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele bărbatului și au întocmit dosar penal.
Tot în 6 ianuarie, la ora 19.05, polițiștii din Bogdan Vodă au fost sesizați prin 112 de o femeie de 71 de ani despre faptul că fiul său de 49 de ani a agresat-o fizic. Femeia prezenta leziuni la nivelul membrelor superioare. Întrucât bărbatul avea un comportament deviant a fost transportat la Spitalul Sighetu Marmației. În cauză, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele bărbatului și au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de violență în familie.
















