Record la Roma: Aur pentru David Popovici în finala de 100 m liber la Trofeul Settecolli - 3 ore în urmă
Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 5 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 9 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 10 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 10 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 10 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 12 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 13 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 14 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 14 ore în urmă
În Maramureș: Controale pentru prevenirea şi combaterea delictelor silvice; în ultimele 48 de ore s-au dat amenzi în valoare de peste 30.000 de lei
Polițiștii din Maramureş intensifică acțiunile pentru prevenirea și combaterea ilegalităților în domeniul silvic și pentru depistarea transporturilor ilegale de material lemnos și pomi de Crăciun.
În acest sfârșit de săptămână, polițiștii maramureşeni, sub coordonarea Serviciului de Ordine Publică – Biroul pentru Combaterea Delictelor Silvice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Maramureş intensifică acțiunile pentru diminuarea ilegalităților îndreptate împotriva fondului forestier naţional, prin tăierea, furtul, transportul și comercializarea materialului lemnos și a pomilor de Crăciun.
Acțiunile sunt coordonate la nivel național și se desfășoară pe raza întregului județ, în colaborare cu specialiști din cadrul Gărzii Forestiere Județene Maramureş, Direcţiei Silvice, jandarmi, poliţişti de frontieră şi poliţişti locali.
Astfel, în ultimele 48 de ore, pentru neregulile constatate au fost aplicate 135 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 30.000 lei, din care patru au fost aplicate pentru nerespectarea Legii nr.171 din 2010 și au fost întocmite trei dosare penale din care unu privind Legea 46 din Codul Silvic.
În total, au fost confiscați peste 10 metri cubi de material lemnos, în valoare de peste 5.000 de lei.
Acțiunile de combatere a delictelor silvice continuă.
Foto: arhivă















