Experiență internațională la Colonia Pictorilor din Baia Mare: studenți din Varșovia, inițiați în conducerea instituțiilor culturale - 45 minute în urmă
Grupa mijlocie a Ansamblului „Cercănelul” din Borșa, premiată la primul concurs - 1 oră în urmă
S-au tras la sorți grupele din faza regională a Cupei României - 1 oră în urmă
„Școala Naturii în Geoparcul Gutâi-Maramureș” a reunit elevi, profesori și voluntari în cadrul unei noi lecții de geologie pe Valea Bulzului și Cheile Dănești - 1 oră în urmă
75 de ani de la Rusaliile care au schimbat destinele a zeci de mii de români - 2 ore în urmă
Literomania omagiază memoria lui Marian Ilea: număr special dedicat operei și moștenirii sale literare - 2 ore în urmă
Campanie: „Cea mai mare notă pentru copilul tău este să fii alături de el!” - 3 ore în urmă
ACS Academia de Judo Baia Mare a adus acasă opt medalii obținute de sportivi la „Cupa Țara Oașului” - 3 ore în urmă
Satul Prislop, recunoaștere oficială pentru patrimoniul cultural imaterial al tradiției „Șezătoare și Joc de lăsatul secului” - 3 ore în urmă
Atenție la volan: cât ajungi să plătești pentru o greșeală în trafic - 3 ore în urmă
Anchetă: A fost întocmit dosar penal în cazul scandalului de la UPU Baia Mare. Cum s-a produs incidentul
Reprezentanții IPJ Maramureș au anunțat că a fost întocmit dosar penal în cazul scandalului de la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean „Dr. Constantin Opriș” din Baia Mare.
„La data de 16 noiembrie 2020, Poliţia municipiului Baia Mare s-a sesizat din oficiu în cazul evenimentului produs la Secţia UPU a Spitalului Judeţean Baia Mare, urmare a imaginilor apărute în spaţiul public, şi a întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunilor de „ameninţarea cadrelor medicale” şi „tulburarea ordinii şi liniştii publice”.
La finalizarea cercetărilor, care se desfăşoară sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Baia Mare, vor fi dispuse măsurile legale care se impun”, au anunțat reprezentanții IPJ Maramureș.
Grozăvia a avut loc sâmbătă seara. Conform surselor DirectMM.ro, femeia în vârstă de aproximativ 60 de ani ar fi ajuns, sâmbătă seară, la UPU, cu simptome specifice COVID-19, adică sindrom respirator acut și oximetrie scăzută (cantitate mică de oxigen în sânge). Fiind în stare critică, s-a propus internarea pe Secția ATI. Aparținătorii au refuzat și au agresat atât verbal, cât, se pare, și fizicm personalul medical (există o anchetă în derulare în acest sens), după care au luat-o pe pacientă acasă. La fața locului au intervenit firma de pază, dar și polițiști, jandarmi și polițiști locali. Polițiștii chiar au aplicat scandalagiilor cinci sancțiuni contravenționale în valoare de 4.000 de lei. Trist este faptul că femeia, după ce a ajuns acasă la domiciliul său din Mogoșești, a decedat. Și Colegiul Medicilor Maramureș a reacționat cu privire la incident, condamnând acest tip de manifestări și susținând orice demers legal pentru câștigarea dreptății.
DirectMM.ro
Citește și















