Trei tinere talente din Seini au strălucit pe scena Festivalului Internațional de Interpretare „Ursulețul de Aur” din Baia Mare - 6 ore în urmă
Se împlinesc 32 de ani de la tunderea în monahism a șase slujitori de seamă ai Bisericii; Cine sunt ei astăzi - 7 ore în urmă
Un nou centru de zi pentru vârstnici a fost finalizat la Rona de Jos - 7 ore în urmă
Micuță, dar talentată: Antonia Maria Oniga a câștigat Trofeul categoriei la Concursul Național „Tinere Talente” de la Bistrița-Năsăud - 7 ore în urmă
Giulia Rob, elevă a Școlii Gimnaziale „Vasile Alecsandri” Baia Mare, a primit Trofeul Genului Muzical la Festivalul „Ursulețul de Aur” - 8 ore în urmă
Atleta Andreia Hryn a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Național U18 - 8 ore în urmă
„Învârtita Fraților Chindriș” – omagiu adus Maramureșului autentic printr-un nou proiect muzical deosebit - 9 ore în urmă
Scriitorul băimărean Flaviu Claudiu Mihali lansează volumele în versuri „Dezagregare” și „Cicatrici”, la Satu Mare - 9 ore în urmă
Părintele Alexandru Câmpeanu, fost paroh în Făureşti, distins cu Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” – una dintre cele mai înalte distincții ale Episcopiei - 10 ore în urmă
Medalii de bronz și rezultate bune pentru sportivii LPS- structura „Aurel Vlaicu” Baia Mare în finala Campionatului Național de Atletism de la Craiova - 11 ore în urmă
Accidente la ceas de seară: O vârstnică a fost lovită de mașină, iar un alt autoturism a căzut într-un pârâu
Aseară, polițiștii din cadrul Secției 1 Groși au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier pe DJ 182 B, pe raza localității Satu Nou de Jos.
Un echipaj de poliție s-a deplasat la fața locului și a constatat că un bărbat de 58 de ani, din satul Arieșu de Pădure, a condus un autoturism pe strada Republicii din Satu Nou de Jos și, ajuns în dreptul unui imobil, surprinde și accidentează o femeie de 84 de ani din Baia Mare, care circula în calitate de pieton.
În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a femeii, care a fost transportată la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. Aceasta a rămas internată. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero. Polițiștii efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Tot aseară, în jurul orei 21.45, lucrătorii Poliției Orașului Săliștea de Sus, în timp ce efectuau serviciul de patrulare pe raza localității Săcel, au constatat că a avut loc un eveniment rutier în dreptul unui imobil.
La fața locului, aceștia au identificat conducătorul auto, un bărbat de 33 de ani, din Săcel, și un tânăr de 26 de ani, concitadin cu primul, pasager dreapta față.
Din primele cercetări efectuate de polițiști s-a stabilit că bărbatul de 33 de ani, în timp ce conducea autoturismul pe DJ 186 , din direcția Săcel spre Săliștea de Sus, a pierdut controlul volanului, a pătruns pe contrasens și s-a răsturnat în albia pârâului, denumit ,,Valea cu fagi”.
În urma impactului a rezultat vătămarea pasagerului din dreapta față, care a fost transportat la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. Acesta a rămas sub supraveghere medicală.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat o valoare de 0,26 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care i-a fost recoltată o mostră biologică de sânge, refuzând-o pe cea de-a doua.
În cauză, se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Foto: Mădălina Lupșe















