Albumul „101 minuni de la capătul lumii – Băiuț”, semnat de Walter Übelhart, studiat de doctoranzi din Franța și Spania - 14 minute în urmă
ANAF și scriitorii din România - 2 ore în urmă
A început campania de sterilizare gratuită a câinilor și pisicilor în Tăuții-Măgherăuș - 3 ore în urmă
Eveniment cultural la Someș Uileac. Revedere, lansări de carte și program artistic - 3 ore în urmă
Începând cu 1 august 2026, regulile privind eliberarea cărților de identitate s-a modificat - 5 ore în urmă
Acțiune de voluntariat la Balta Două Veverițe din Recea. Comunitatea este invitată să participe - 6 ore în urmă
Implicare și credință: Lucrări de modernizare a infrastructurii la Parohia Poiana Botizii - 6 ore în urmă
Doi ani fără Nicu Covaci. Legenda Phoenix rămâne vie prin muzica sa - 6 ore în urmă
Mândrie pentru Baia Mare: Anamaria Suciu și Ionuț Vasian, pe podiumul Campionatului Balcanic de Judo - 6 ore în urmă
Marcel Iureș împlinește astăzi 75 de ani. O carieră de excepție în teatrul și filmul românesc - 7 ore în urmă
Casa Județeană de Pensii Maramureş, informare privind noutățile din 2024
Casa Județeană de Pensii Maramureș informează că, potrivit Legii nr. 422/2023 a bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2024, începând cu 1 ianuarie, câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat este de 7.567 lei.
Totodată, câștigul salarial mediu net utilizat la calculul impozitului pe venitul din pensii de serviciu este de 4.426 lei.
Totodată, conform prevederilor art. 20 din Legea nr. 422/2023, cuantumul ajutorului de deces prevăzut de Legea nr. 263/2010, cu modificările și completările ulterioare este următorul:
a) în cazul decesului asiguratului sau pensionarului: 7.567 lei;
b) în cazul decesului unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului: 3.784 lei.















2 Comentarii în această postare
DRAGOSTE
MĂCAR ATÂTA SĂ OFERE STATUL BANI DE ÎNMORMÂNTARE !
Tamas valentina
Cind se dau bani pentru urmași refugiaților de razboi