19 decembrie 2013 – La Baia Mare fost inaugurat Atelierul Memorial Gheza Vida - 2 ore în urmă
Două intervenții ale salvamontiștilor maramureșeni în ultimele 24 de ore - 5 ore în urmă
Moș Crăciun, pompierii și dilema de la ISU - 6 ore în urmă
România achită o datorie veche de peste 30 de ani către Statele Unite - 6 ore în urmă
Daruri de la jandarmi pentru copiii unei case de tip familial din Baia Mare - 7 ore în urmă
Jandarmii în vizită la Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri” din Baia Mare - 7 ore în urmă
Revoluția Română, 18 decembrie 1989, Timișoara: Ziua tinerilor secerați de gloanțe pe treptele Catedralei - 8 ore în urmă
CS Minaur joacă în deplasare ultimul meci din acest an - 9 ore în urmă
Dansatorii maramureșeni Luca Mădăras Aluaș – Hannah Gomboș, pe prima treaptă a podiumului la Campionatul Național de Clase al României şi la Cupa Mystic - 9 ore în urmă
„Colindăm în Țara Codrului”: Spectacol de colinde la Asuaju de Sus - 9 ore în urmă
Alocații mai mari pentru copii, din ianuarie 2024
Începând de anul viitor cresc alocațiile pentru copii. Astfel, peste 3,5 milioane de copii din toată țara vor primi mai mulți bani de la stat, încă din luna ianuarie 2024.
Pentru minorii cu vârsta de pânăla doi ani, alocația crește cu 87 de lei, în timp ce pentru cei care au peste doi ani (până la 18 ani) alocație va fi mai mare cu 35 de lei.
Îm prezent, copiii de sub doi ani primesc 631 de lei de la stat, în timp ce cei mai mari, cu vârsta de până la 18 ani, primesc 256 de lei lunar.
Majorările sunt aplicate pe fondul indexării cu rata inflației, aceasta având o variație între 5% și 10%.
„Începând cu drepturile aferente lunii ianuarie 2023, cuantumul alocației de stat pentru copii se indexează anual, din oficiu, cu rata medie anuală a inflației. Rata medie anuală a inflației este indicatorul definitiv cunoscut în anul curent pentru anul calendaristic anterior, comunicat de Institutul Național de Statistică”, conform OUG 126/2021, articolul 3, alin.2, scrie evz.ro.
















