Premiul I al concursului “De Nașterea Domnului”, câștigat de elevii Liceului „Bogdan-Vodă” din Vișeu de Sus - 9 minute în urmă
Taina Sfântului Maslu a fost săvârșită la Spitalul Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” din Baia Mare - 24 minute în urmă
Poliția Locală Baia Mare atrage atenția asupra folosirii articolelor pirotehnice - 2 ore în urmă
Magia Crăciunului, adusă pe scenă la Concertul caritabil din Tăuții Măgherăuș - 2 ore în urmă
14 decembrie – un an de la trecerea la cele veșnice a lui Mircea Diaconu - 3 ore în urmă
Prognoză meteo Maramureș – 14 decembrie 2025 - 4 ore în urmă
Înfrângere pentru Știința Explorări în ultimul meci oficial din acest an - 14 ore în urmă
Despre adversara României din barajul pentru CM 2026 – o radiografie în cifre - 15 ore în urmă
„O jucărie pentru o bucurie”, un demers al CS Minaur - 16 ore în urmă
Remiză acasă pentru CSM Sighet cu prima clasată - 16 ore în urmă
În Baia Mare va avea loc Simpozionul Științific Național „Patrimoniul Natural”, ediția a VII-a
Joi, 16 mai, în Baia Mare va avea loc Simpozionul Științific Național „Patrimoniul Natural”, ediția a VII-a.
Evenimentul este organizat de Muzeul Județean de Mineralogie „Victor Gorduza” Baia Mare, în colaborare cu Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca – Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Societatea Geologică a României, Asociația Internațională pentru Conservarea Patrimoniului Geologic – România (ProGEO), Agenția de Protecție a Mediului Maramureș și Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Maramureș.
Evenimentul, dedicat Zilei Internaționale a Muzeelor, își propune să aducă împreună specialiști din întreaga țară și să faciliteze dezbateri și prezentări din sfera patrimoniului natural.
Program:
09:00 – Înregistrarea participanților;
09:30 – 17:00 – Susținerea lucrărilor înscrise.
Prezentările vor fi grupate pe următoarele sesiuni:
- Geodiversitate și geoconservare;
- Biodiversitate și arii protejate;
- Valorificarea patrimoniului.
Foto arhivă













