Raisa Vlășan, premiul I la Festivalul-Concurs Internațional Eurofolklor București - 2 ore în urmă
Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 6 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 7 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 7 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 7 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 9 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 10 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 10 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 11 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 11 ore în urmă
Două zile de proteste programate în Baia Mare
Sâmbătă, 26 ianuarie, și duminică, 27 ianuarie, de la ora 16.00, în Piața Revoluției din Baia Mare vor avea loc proteste împotriva intenției Guvernului de a emite o ordonanță de urgență care poate anula unele condamnări pentru corupție. ”Evenimentul este notificat legal”- a precizat Aurora Danciu, din partea organizatorilor. ”Nu vrem OUG pentru corupți” e genericul sub care au loc protestele.
















2 Comentarii în această postare
marius
Pe baimareni nu-i prea intereseaza lucrurile care ne influenteaza din greu viata comunitatii:lipsa unor investitii si a unor investitori seriosi ( ultimul venit acum vreo 7 ani a si plecat din zona),salariile cele mai mizere din tara,migratia masiva a maramuresenilor,ci povestile politicienilor si manipularea unor curente antidemocratice.
marius
Cand o sa iasa lumea pentru a obliga autaritatile judetene si locale sa faca ceva pentru revenirea industriala si economica a zonei? Vad ca pe nimeni nu deranjeaza faptul ca municipalitatea sparge sume considerabile pentru constructia de ghene subterane,mini aquaparcuri pentru sobolani.Nu suntem in stare sa pastram curatenia acum sau sa pastram intacte actualele custi pentru tomberoane si deja ma gandesc cum o sa arate blocate noile aquaparcuri pentru sobolanimea din oras.Oricum sobolanii circula in voie intre blocuri prin fostele conducte ale Energotermului.