Vacanță cu mașina în Grecia? Ce trebuie să știți despre noile amenzi și reguli din 2026 - 3 ore în urmă
„Fabrica de eminescieni” și-a deschis porțile pentru elevii din Baia Mare - 3 ore în urmă
Charlie Ottley pregătește un nou film de promovare a Maramureșului - 4 ore în urmă
Tradiție și cultură la Zbor Hub Baia Mare: tinerii sunt invitați la atelierul „Ie românească: Motive tradiționale” - 5 ore în urmă
Minoră dispărută din Baia Sprie. Poliția solicită sprijinul populației - 5 ore în urmă
Clopoțelul a sunat din nou pentru absolvenții promoției 2016 ai Colegiului Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare - 5 ore în urmă
Succes răsunător pentru proiectul INTO THE MAP organizat de Interact Baia Mare și CS MRD Baia Mare - 5 ore în urmă
În această duminică: PS Iustin va sfinți altarul de vară și sala socială „Sfântul Stelian” din Prohia Făurești - 6 ore în urmă
Diplomă de excelență și proiecte editoriale la Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” Baia Mare - 9 ore în urmă
La Baia Sprie, tabăra „SPRIA4FUN” aduce aventura și engleza în vacanța de vară - 9 ore în urmă
Îndemnul PS Părinte Episcop Iustin: ”Credincioșii din Maramureș și Sătmar VOTEAZĂ DA PENTRU VIAȚĂ ȘI FAMILIE”
Iubiți părinți și dragi tineri,
Ne găsim în fața unui moment istoric, în interiorul unui mare eveniment național: Centenarul Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918. Dumnezeu în Treime, care a dăruit moșilor și strămoșilor noștri o țară mare și binecuvântată, ne cheamă astăzi să arătăm cinstirea, prețuirea și recunoștința noastră pentru moștenirea lăsată, unindu-ne în cuget și în simțire pentru afirmarea, apărarea și conservarea unui patrimoniu sacru inestimabil –VIAȚA ȘI FAMILIA, ca daruri primite de la Dumnezeu.
Pe 6-7 octombrie suntem chemați să votăm pentru clarificarea Articolului 48 din Constituția României, privind definirea căsătoriei, prin înlocuirea expresiei ”căsătoria liber consimțită între soți”, care poate crea confuzie, cu formularea clară și precisă: ”căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie”.
În acest fel, Legea Fundamentală – Constituția României – va consfinți pentru totdeauna cel mai grandios proiect al lui Dumnezeu: FAMILIA alcătuită dintr-un bărbat și o femeie. Și ceea ce Mântuitorul a întărit prin cuvintele: ”Nu știți că Cel ce i-a făcut de la început i-a făcut bărbat și femeie? Pentru aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va lipi de femeia sa și vor fi amândoi un trup. Așa încât nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă” (Matei 19, 4-6).
FAMILIA însemnează mama și tata, bărbat și femeie, aleși și binecuvântați de Dumnezeu să procreeze și să aducă pe lume fii și fiice pentru perpetuarea neamului omenesc. Familia este raiul nostru pământesc în care am venit pe lume și am crescut în cântec de leagăn, la pieptul unei mame care ne-a transmis, odată cu bătăile inimii ei,toată dragosteași virtuțile creștine, toată credința și iubirea de Biserică, Neam și Țară.
Dintr-o mamă și un tată s-au născut eroii, s-au născut oamenii mari și cei obișnuiți, s-au născut savanții și marii binefăcători ai umanității, s-au născut dascălii și slujitorii sfintelor altare, s-au născut sfinții și au devenit sfinți, pentru că părinții lor au trăit o viață de sfințenie, cu principii morale, în familia în care i-au adus pe lume și i-au crescut.
SĂ AFIRMĂM, SĂ ÎNTĂRIM ȘI SĂ APĂRĂM PRIN VOTUL NOSTRU din 6-7 OCTOMBRIE această instituție binecuvântată – FAMILIA – creată de Dumnezeu, alcătuită din bărbat și femeie (tată și mamă), pentru că este „Biserica cea mică” (cum spune Sfântul Ioan Gură de Aur), în care atunci când a fost greu, când credința ne-a fost pusă la încercare, în timpul celor 45 de ani de comunism, am păstrat pe altarul sacru al acesteia toate valorile noastre sfinte și am biruit, am rămas creștini într-o mare familie românească și într-o Românie creștină.
Dragi tineri,
Viața, ca dar al lui Dumnezeu, vă stă înainte și este atât de frumoasă și prețioasă. Trăiți-o frumos, firesc, normal și natural. Trăiți-o în iubire față de Dumnezeu și respect față de legea Lui, precum și în respect față de orice persoanăca și chip al lui Dumnezeu, orice etnie, orice cultură, orice religie, pentru că aceste sentimente umane și creștine vă înnobilează.
Arătați că voi, tinerii din România, nu mai acceptați ideologii ucigătoare de suflet și iluzii deșarte. Voi sunteți frumoși, credincioși și liberi. Să nu vă fure nimeni libertatea, normalitatea, credința și iubirea pe care vi le-a oferit Dumnezeu ca pe cele mai de preț daruri.
Rămâneți în dragostea părinților voștri și fiți pentru ei îngeri păzitori
și toiag bătrâneților, însoțindu-I cu iubirea și recunoștința voastră, pentru că v-au adus pe lume, v-au crescut și vă susțin în tot demersul vostru. Nu-i socotiți bătrâni și înapoiați, ci prudenți, iubitori și veghetori pentru viitorul vostru și al copiilor voștri.
Ceea ce așezăm astăzi ca temelie a vieții noastre sociale, FAMILIA, formată prin căsătoria dintre un bărbat și o femeie, va aduce binecuvântarea lui Dumnezeu peste neamul nostru, peste țara noastră, peste tineretul nostru, peste viitorul creștin al României, care va dăinui în veci împreună cu Biserica lui Hristos, pe care „nici porţile iadului nu o vor birui” (Matei 16, 18).
Fie ca acest îndemn al nostru, izvorât din părinteasca purtare de grijă, să găsească ușile și ferestrele inimilor voastre deschise pentru ca, împreună, slujitori ai lui Dumnezeu și poporul dreptcredincios, să devenim în acest
an centenar mărturisitori ai unor valori care nu se schimbă niciodată,
pentru că sunt venite de Sus, de la DumnezeuCreatorul.
Să mergem, așadar, în 6-7 Octombrie toți la vot: preoți, credincioși, tineri, maturi și vârstnici și să spunem DA pentru FAMILIA formată prin căsătoria dintre un bărbat și o femeie, iar prin votul nostru să devenim mâna lui Dumnezeu care așează, încă o dată, lucrurile în starea lor firească, pentru perpetuarea vieții pe pământ și dăinuirea umanității !
Maica Domnului să ocrotească România, care este grădina ei, familia românească și pe toate mamele și femeile care iubesc viața și aduc pe lume fii și fiice pentru neamul nostru dreptcredincios!
† I U S T I N,
Episcopul Maramureșului și Sătmarului
















1 Comentariu în această postare
Misu
Multam…e tuturor popilor.