Școala de vară „Fabrica de eminescieni” s-a încheiat într-o atmosferă festivă, la Colegiul Național „Mihai Eminescu” Baia Mare - 4 ore în urmă
Atelierele de vacanță „Descoperă. Creează. Joacă” de la Muzeul Satului Maramureșan din Sighet s-au încheiat cu multă voie bună - 4 ore în urmă
Pr. Adrian Dobreanu: Credința vindecă suferința – meditație la Duminica a patra după Rusalii - 4 ore în urmă
Muzeografa Gabriela Filip aduce reperele tradiționale mai aproape de tinerii băimăreni - 5 ore în urmă
Puncte de hidratare și prim ajutor în Baia Mare, pentru combaterea efectelor caniculei - 6 ore în urmă
Facultatea de Litere din Baia Mare deschide înscrierile la specializarea Filosofie - 7 ore în urmă
Trei scriitori maramureșeni, incluși în antologia „Memorie culturală vs Amnezie culturală” lansată la FestLit Cluj 2026 - 8 ore în urmă
Salvamont Maramureș și Poliția de Frontieră, intervenție de peste 14 ore pentru salvarea a trei cetățeni ucraineni din munți - 8 ore în urmă
Cod roșu de caniculă în Maramureș: maxime de 41°C și disconfort termic deosebit de accentuat - 8 ore în urmă
Patru adolescenți din Baia Mare propun o metodă modernă de învățare a istoriei - 9 ore în urmă
Anchetă la Spitalul Județean în cazul unui bebeluș mort la naștere
Decesul unui bebeluș la naștere a determinat conducerea Spitalului Județean de Urgență să dispună o anchetă. Cu atât mai mult cu cât pe o rețea de socializare există o postare conform căreia semnatarul vorbește despre neglijență și chiar mai mult decât atât. ”Azi am rămas cu un gust amar și complet șocată cum unii oameni depun un jurământ și omoară îngeri. Aici mă refer la acei doctori și asistenți care, în seara de 16.09, au lăsat-o pe sora mea să piardă un suflet de om. A ajuns la urgențe la 20.00, cu dureri. Avea 9 luni și câteva zile, era termenul pentru a naște. Între timp, până la ora 2.00 au monitorizat-o, copilul era bine, inima îi bătea. La ora 2.00 i s-au rupt apele. A chemat o asistenta să îi spună, bineînțeles. Asistenta, la țigară pe balcon, i-a răspuns că vine imediat. Când a venit, i-a zis că, da, îi dilatată complet, dar copilul nu e întors (cu capul în jos). Au mai monitorizat-o la 6.00 când inima micuțului încă bătea pentru ultima dată. La 7.30 când s-a schimbat tura și a verificat din nou inima micuțului, aceasta s-a oprit pentru totdeauna. Atunci s-au impacientat și repede au ajutat-o să nască, dar era prea târziu: a născut un înger mort din cauza nepăsării lor.” Mai mult, într-un răspuns la postarea anterioară se vorbește despre încă un deces la naștere.
Care este însă poziția conducerii spitalului băimărean? ”La nivelul Spitalului Județean de Urgență Baia Mare s-a constituit o comisie de anchetă care va stabili împrejurările în care a avut loc decesul. Până la finalizarea anchetei nu putem furniza alte informații referitoare la acest caz”, a arătat Vasile Pop, managerul interimar al Spitalului Județean. Potrivit acestuia, familia nu a depus sesizare scrisă la nivelul spitalului.
Anul acesta, până în data de 20 septembrie, la Spitalul Județean de Urgență au fost înregistrate 16 cazuri de feți morți (născuți morți), raportate de secția de ginecologie, și un număr de 11 cazuri de nou-născuți decedați (născuți vii și decedați la scurt timp de la naștere), raportate de secția neonatologie a spitalului.















