„Noroc bun!” a răsunat din nou la Baia Sprie. Parada asociațiilor miniere din România și Slovacia - 19 minute în urmă
15 august, între credință și tradiție. De ce aceeași sărbătoare poartă mai multe nume - 3 ore în urmă
Așa arată Sfânta Maria Mare la Moisei: o mănăstire veche de secole și o tradiție care continuă să adune generații întregi în jurul ei - 4 ore în urmă
Mese de ping-pong, montate în zonele de joacă de pe malul Săsarului în Baia Mare. Vor urma și altele - 6 ore în urmă
Gravimetrul – proză de Marian Ilea (XXVI) - 7 ore în urmă
Maramureșul, prezent la Catedrala „Sfânta Maria” din Cleveland, SUA. „Comorile Izei”, alături de românii din diaspora - 8 ore în urmă
Oaspeți din Bruxelles și Slovacia, la „Dorul pâinii de Acasă”. Tradițiile Maramureșului, descoperite la Muzeul Satului din Baia Mare - 8 ore în urmă
O nouă carte despre istoria mineritului din Baia Sprie. Gheorghe Muntean continuă povestea unei lumi care a definit orașul - 9 ore în urmă
Găvrilă Hotico Herenta, meșterul din Ieud care a salvat bisericile de lemn ale Maramureșului - 10 ore în urmă
15 august 1945, s-a născut rapsodul Dumitru Dobrican - 11 ore în urmă
Itinerar cultural-gastronomic la Casa Muzeu Rogoz
Ieri, 27 martie, reprezentanții Muzeului Satului Baia Mare au participat la o activitate educativă și culturală desfășurată la Casa Muzeu din Rogoz, în cadrul unui proiect dedicat promovării tradițiilor locale și gastronomiei din Țara Lăpușului, eveniment care a marcat și împlinirea a 18 ani de la înființarea muzeului.
„Am avut bucuria de a petrece momente cu adevărat speciale într-un cadru autentic și extrem de primitor, la Casa Muzeu din Rogoz. Activitatea s-a desfășurat în cadrul proiectului județean Itinerarii cultural-gastronomice prin Țările Maramureșului, organizat de Liceul Tehnologic UCECOM „Spiru Haret” Baia Mare, în parteneriat cu Muzeul Județean de Etnografie și Artă Populară Maramureș.
Împreună cu partenerii implicați, am redescoperit frumusețea tradițiilor locale prin rețete culinare specifice zonei Lăpușului și prin prezentarea modului de preparare a unor produse cu identitate autentică. Prin astfel de experiențe ne dorim să contribuim la dezvoltarea și promovarea bunelor practici în învățământul de profil, susținând formarea viitorilor specialiști în turism și alimentație.
Însemnătatea deosebită a zilei de astăzi a fost marcată de aniversarea a 18 ani de la înființarea Casei Muzeu din Rogoz, un loc de suflet, care păstrează memoria acestor locuri binecuvântate.
Cu acest prilej, cele mai sincere gânduri de recunoștință și apreciere se îndreaptă către doamna Călina Mârzac, un muzeograf desăvârșit și un om extrem de implicat, pasionat și dedicat păstrării și valorificării patrimoniului cultural al Țării Lăpușului.
Colaborarea noastră este una deosebită, construită pe respect, deschidere și valori comune, iar fiecare întâlnire devine o experiență memorabilă.
Te felicităm draga noastră, Călina, pentru modul în care reușești să aduci tânăra generație mai aproape de tradiție, pentru că păstrezi vie identitatea acestui loc.
Vă mulțumim, tanti Regina Cosma, pentru toate informațiile prețioase oferite de-a lungul timpului, pentru omenie și prietenie! Astfel de parteneriate ne inspiră și ne dau încredere că patrimoniul cultural va continua să fie transmis mai departe, cu aceeași căldură și responsabilitate”, transmit reprezentanții Muzeului Satului Baia Mare.














