Share
Operaționalizare a platformelor pentru colectarea deșeurilor

Operaționalizare a platformelor pentru colectarea deșeurilor

Au fost operaționalizate, de astăzi, platformele pentru colectarea deșeurilor tip „eco-insule”, aferente Modulului 1 (investiții realizate prin finanțare PNRR), precum și platformele realizate îngropat, puse în funcțiune în anul 2025, care au funcționat până în prezent în paralel cu recipientele vechi, transmite Primăria Baia Mare într-un comunicat.

„În acest context, sâmbătă, 14 februarie 2026, operatorul local de salubrizare a retras recipientele vechi, în vederea trecerii la noul sistem de colectare, platforme tip „eco-insule” și platforme realizate îngropat, pe mai multe străzi. Prin urmare, utilizatorii serviciilor de salubrizare din municipiul Baia Mare sunt rugați să nu mai depoziteze deșeurile menajere pe vechile amplasamente (platformele betonate), ci să utilizeze exclusiv noile platforme”, precizează sursa citată.

Pentru utilizarea platformelor de tip „eco-insule”, cetățenii au nevoie de cartelă. Fiecare apartament beneficiază de o cartelă, precum și de posibilitatea instalării aplicației de deschidere pe un singur telefon. Aceste platforme se află în următoarele locații:

În ceea ce privește platformele realizate îngropat, cetățenii le pot folosi fără cartelă.

Informații sau sesizări: Serviciul de Utilități Publice din cadrul Primăriei Baia Mare , str. Gheorghe Șincai nr. 37; tel. 0372624174 – Serviciul de Utilități Publice; 0372702702 – Dispeceratul Poliția Locală Baia Mare.


Acum poți urmări știrile DirectMM și pe Google News.







Lasă un comentariu