Ce se întâmplă în Iran: între versiunea oficială și realitatea străzii - 11 ore în urmă
Maramureșul, reprezentat la turneul de handbal pentru juniori Transylvania Winter Cup - 11 ore în urmă
Ierarhii Maramureșului și Sătmarului au slujit la Mănăstirea Scărișoara Nouă cu ocazia hramului - 12 ore în urmă
Aventura fetelor de la Minaur în grupele EHF European League începe la Larvik - 12 ore în urmă
Rezultate deosebite pentru Academia de Șah Maramureș la Concursul Național „Elisabeta Polihroniade” - 13 ore în urmă
Medicii veterinari amenință cu proteste după tăierile de buget - 14 ore în urmă
Drusal S.A. explică de ce gunoiul nu mai este ridicat atât de rapid: tarifele mici afectează serviciul - 14 ore în urmă
Creștere cu o treime a numărului intervențiilor salvamontișilor maramureșeni anul trecut comparativ cu 2024 - 14 ore în urmă
Începe modulul al treilea de cursuri: elevii se întorc la școală după vacanța de iarnă - 16 ore în urmă
Locuri de muncă disponibile în Maramureș - 16 ore în urmă
Zi plină pe munte: 97 de persoane ajutate de salvamontiști în ultimele 24 de ore
Activitatea salvatorilor montani din cadrul Salvamont România s-a desfășurat la un nivel intens în ultimele 24 de ore, echipele din întreaga țară intervenind prompt pentru a veni în sprijinul persoanelor aflate în dificultate pe munte. Dispeceratul Național Salvamont a coordonat numeroase misiuni de salvare, reflectând atât afluxul mare de turiști în zona montană, cât și importanța respectării regulilor de siguranță. Iată comunicatul instituției:
Salvamont Romania-Dispeceratul National Salvamont
,,O zi plina de interventii pentru salvamontiștii din întreaga țară.
În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Național Salvamont s-au primit 96 de apeluri prin care se solicita intervenția de urgență a salvamontiștilor, astfel:
În cazul acestor intervenții au fost salvate 97 de persoane. Dintre acestea, 34 au fost transportate cu Ambulanțele SAJ, SMURD sau SALVAMONT la spital, iar restul au primit acordul să fie transportate cu mașinile aparținătorilor. Din păcate două persoane au fost găsite decedate, au fost transportate și predate Serviciului IML.
S-au primit și 44 de apeluri prin care se solicitau sfaturi și informații despre diferite trasee turistice din zona montană.
Echipele Salvamont România vă îndeamnă la prudență și responsabilitate în derularea activităților montane și vă invită să le fiți alături în campania de reducere a numărului de accidente montane.
Vă dorim o zi frumoasă pe cărări de munte ! ,,
În concluzie, ziua s-a scurs cu sirene, drumuri grele și multe ore petrecute pe poteci sau în zone dificile. Cu intervenții rapide, cu sfaturi date la timp și cu oameni care au lăsat totul deoparte ca să ajute, bilanțul zilei arată, dincolo de cifre, multă muncă și responsabilitate. Unii oameni au ajuns cu bine la casele lor, alții au avut nevoie de îngrijiri medicale, iar unele situații s-au încheiat trist. Toate însă au fost tratate cu aceeași seriozitate. Felicitări!
Vasile Petrovan
















