România trebuie să mute din centrele rezidențiale peste 5.000 de persoane cu dizabilități - 31 minute în urmă
CJSU: Strat subțire de zăpadă pe majoritatea drumurilor din județ - 1 oră în urmă
Stoiceni: noua grădiniță și căminul cultural au fost sfințite și inaugurate - 2 ore în urmă
7 ianuarie – S-a născut Nicolas Cage - 2 ore în urmă
7 ianuarie: Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului - 3 ore în urmă
Prognoza meteo Maramureș, miercuri 7 ianuarie 2026 - 3 ore în urmă
Artem Kozakevych a fost anunțat la noua sa echipă, la o zi după ce Minaur a transmis că s-a despărțit de el - 15 ore în urmă
Talent, muncă și pasiune: Maia Matei, adolescenta care cucerește inimile prin muzică - 16 ore în urmă
Tradiție și pasiune din Țara Lăpușului: „Oloiul Șatra”, premiat la Bruxelles - 16 ore în urmă
Europarlamentarul Victor Negrescu anunță că România va deveni un important centru de securitate la Marea Neagră - 16 ore în urmă
Început de an furtunos în agricultura românească: fermierii amenință cu proteste
Sectorul agricol din România pornește în 2026 sub semnul tensiunilor și al incertitudinii. Fermierii reclamă că măsurile fiscale adoptate recent de Guvern pun presiune excesivă pe ferme și pun în pericol supraviețuirea exploatațiilor agricole, în timp ce costurile de producție ating niveluri record, iar prețurile de vânzare rămân extrem de scăzute.
Mai multe organizații agricole au anunțat că, dacă autoritățile nu intervin rapid cu măsuri corective, există riscul unui colaps generalizat în sector. În prezent, zeci de exploatații sunt deja executate silit, iar alte ferme se află la limita falimentului.
Fermierii au programat un protest pentru 5 ianuarie, care va include tractoare și alte utilaje agricole, vizând drumurile naționale și punctele de frontieră. Aceștia cer ca siguranța alimentară a României să fie tratată ca o prioritate strategică, subliniind că abordarea pur tehnocrată a guvernului ignoră realitățile specifice agriculturii, unde producția depinde de cicluri lungi și de factorii naturali imprevizibili.
Principalele revendicări ale agricultorilor includ:
- Eliminarea „taxei pe stâlp” și reducerea poverii fiscale pentru ferme;
- Scutiri de impozite și taxe pentru a compensa pierderile masive înregistrate în ultimul an;
- Crearea unei bănci agricole cu capital românesc, care să ofere credite cu dobânzi subvenționate și să reducă dependența de instituțiile financiare comerciale.
Asociațiile agricole atrag atenția că plata subvențiilor întârzie, deși fermierii au depus deja documentele necesare pentru despăgubiri din cauza secetei și a fenomenelor meteo extreme din 2025. Lipsa lichidităților blochează reluarea lucrărilor agricole și achiziția de semințe, îngrășăminte sau combustibil pentru campania de primăvară.
În paralel, fermierii se confruntă cu un paradox economic: costurile de producție continuă să crească, în timp ce prețurile cerealelor rămân la niveluri apropiate de cele din urmă cu 15 ani. Fără un preț minim garantat, producătorii devin extrem de vulnerabili în fața marilor traderi internaționali, iar profitabilitatea activității agricole scade dramatic.
Mai mulți fermieri mici iau deja în calcul renunțarea la terenuri și la producție în acest an, considerând că supraviețuirea economică a fermelor nu mai este sustenabilă.
Vasile Petrovan












